Kvašená zelenina neboli pickles patří mezi nejzdravější potraviny vůbec. Obsahuje spoustu cenných látek, a to především vitamín C a pribiotika.
Lidstvo a proces kvašení
Lidé znají kvasný proces odedávna, přičemž existují důkazy, že jej využívali již před 8 000 lety. Docházelo k tomu minimálně ve starověké Mezopotámii a Egyptě. Takto šlo totiž lépe uchovávat potraviny na období, kdy jich byl nedostatek. Ačkoli to už dnes z daného důvodu není potřeba, třeba taková kvašená zelenina je výtečným zdrojem cenných látek.
Kde si pickles pořídit?
Kvašenou zeleninu si můžete pořídit v slano-kyselé či sladko-kyselé variantě, a to v běžné distribuční síti. První varianta přitom obsahuje pouze zeleninu (např. bílé zelí, mrkev, cibuli nebo tuřín), ve druhém případě je přítomno i ovoce (především jablečná dužina). Kromě toho si můžete zakoupit i hrnec na nakládání zeleniny (tzv. kvašák), stejně jako stlačovací pružinu.
Jak si kvašenou zeleninu připravit doma?
Kysané zelí či nakládané okurky patří mezi dlouho kvašenou zeleninu. Pickles nicméně kvasí krátce, takže pokud si je vyrobíte, budete si je moci dát už za pár dní. Stačí mít pouze nádobu, kterou naplníte jednotlivými ingrediencemi pokrájenými na drobno. Obsah sklenice či hrnce je nutné zatížit, k čemuž můžete využít výše zmíněnou stlačovací pružinu.
Kvašená zelenina z hlediska zdraví
Kvašená zelenina je zdrojem mnoha cenných látek. Jedná se především o velké množství vitamínu C a probiotik (konkrétně bakterií mléčného kvašení). Díky tomu má pozitivní vliv na trávení a podporuje imunitu, což je důležité zejména v průběhu podzimních a zimních měsíců. Pokud ovšem budete připravovat pickles se solí, měli byste použít mořskou sůl, která je nejzdravější.
Zajímavosti o pickles
- Při přípravě kvašené zeleniny můžete použít nejrůznější ingredience. Jedná se např. o med anebo umeocet.
- Využít je možné také různé druhy zeleniny. Kromě výše zmíněných potravin může nalézt uplatnění např. brokolice, květák, celer nebo červená řepa.
- Druhem pickles je kimchi, což je korejské národní jídlo, jehož základ tvoří čínské zelí, bílá ředkev daikon a jarní cibulka.
- Proces kvašení se používá snad ve všech kulturách světa. Tímto způsobem se ostatně vyrábí i víno nebo kynutý chléb.
- Pickles, ať už kupované nebo doma vyrobené, byste měli skladovat v lednici, kde vydrží až několik týdnů.