Kvalitní prkénko a dobrá sada nožů, to jsou základní kameny dobře vybavené kuchyně. Většina lidí řeší, jak vybrat správný nůž a jak se o něj starat. Ale jak vybrat nejlepší typ prkénka? To už nikdo moc neřeší.
I když nelze s jistotou říci, které prkénko je stoprocentně nejlepší, existuje několik funkcí a základních potřeb, které by mělo splňovat. Tipy, jak jej vybrat, pečovat o něj a jak jej co nejlépe využít, jsou obsahem tohoto článku.
Kuchyňská prkénka mohou být vyrobena z různých materiálů. Nejčastěji jsou z plastu, bambusu a dřeva. Na rovinu lze říci, že pevná dřevěná deska je skutečně nejlepším pomocníkem a měla by mít své místo v každé kuchyni.
Zatímco někteří nedají dopustit na plastové desky z důvodu snazšího čištění a tedy lepší hygieničnosti než u desek dřevěných, pravdou je, že ve skutečnosti obsahují plastové povrchy více bakterií.
Lepší alternativou je bambus, který se navíc řadí mezi obnovitelné zdroje. Jedná se však o tvrdší materiál, než je dřevo, tudíž může způsobit větší opotřebení nožů.
Profesionálové volí desky dřevěné
Pokud se dřevěná deska správně udržuje a pravidelně olejuje, pak i tu lze snadno vyčistit. Je ideální na řezání a vydrží mnoho let. Desky ze dřeva je možné najít ve většině profesionálních kuchyní, což svědčí o jejich výhodách.
Jestli jste investovali do drahých, kvalitních nožů, určitě si je nechcete hned ztupit. Dřevěné desky jsou k nožům šetrnější než plastové, protože dřevo je dostatečně měkké a méně poškozuje ostří. Navíc druhy s vertikálními dřevěnými vlákny jsou neuvěřitelně odolné. Určitě je dobré se vyvarovat příliš tvrdých materiálů, jako je sklo, keramika a mramor. Ty nejsou pro pravidelné krájení vůbec vhodné.
Na trhu je nespočet robustních dřevěných desek, které nemusí plnit pouze praktickou funkci. Je možné vybrat nějaký estetický kousek, který se bude krásně vyjímat na kuchyňské lince všem na očích.
Při výběru prkénka je rovněž důležité zvážit, jaký typ kuchaře jste a k čemu ho hodláte používat. Je dobré vzít v úvahu faktory, jako jsou náklady, velikost, hygiena, funkce a v neposlední řadě již zmíněná estetika.
Velikost prkénka závisí na tom, kolik je v kuchyni místa a jak plánujete prkénko vyčistit. Rozhodujícím faktorem může být i cena, jelikož kvalitní desky z tvrdého dřeva mívají vyšší cenovky.
Také je dobré pamatovat na to, zda máte v úmyslu dávat desku do myčky. Pro tento účel se příliš nehodí desky ze dřeva, které by neměly být delší dobu ve vodě. Ideální je tyto desky hned po použití otřít mýdlovou vodou.
Pravidelná péče je základ
Před prvním použitím a následně každých pár týdnů při pravidelném používání, je potřeba dřevěné prkýnko ošetřit. Po omytí teplou vodou a mýdlem se nanese čistým hadříkem přírodní potravinářský olej. Poté se nechá několik hodin stranou, aby se olej do desky vsákl. Tato procedura pomáhá předcházet problémům se skvrnami, zpomaluje absorpci pachů a bakterií a zabraňuje pronikání vody do trhlin.
Pro dezinfekci a odstranění skvrn a pachů z potravin není potřeba používat žádnou chemii a čisticí prostředky. Postačí pouze bílý ocet, jedlá soda nebo citronová šťáva se solí.
Není dobré používat jedno prkénko na všechno. Pokud je to možné, je lepší mít po ruce alespoň dvě – jedno ponechat pouze na syrové maso a ryby a druhé na vše ostatní. Vyhnete se tak kontaminaci mezi potravinami. Na maso pak postačí levnější plastová deska, která není porézní a lze ji mýt v myčce.
Při krájení je vhodné si prkénko podložit vlhkou složenou utěrkou, která zabrání klouzání po kuchyňské desce. Tímto jednoduchým trikem lze zabránit nebezpečným nehodám.
Na prkýnkách se nevyplatí šetřit. Proto používejte dostatečně desky, určitě se vám s nimi bude lépe pracovat. Pokud je prkénko již hodně popraskané a opotřebované po kontaktu s noži, je načase ho vyhodit nebo využít jiným způsobem, například jako podložku pod hrnec.
Zdroje: mashed.com, fajntip.cz
Autor: Silvie Grulichová