Kuřecí vývar je pokrm, který je oblíbený v mnoha zemích světa. A to nejen proto, že je chutný a konzumuje se k obědu před hlavním chodem. Mnoho lidí také obdivuje jeho zázračné schopnosti, které nás postaví na nohy při nemoci.
Kuřecí vývar se používá k léčení různých nemocí už dlouhá staletí, píše Eating Well. Dříve se jednalo především o vývar z kostí s morkem, dnes se dělá ze skeletu a přidávají se do něj zbytky masa a zelenina. A to, že je pokrm doslova zázračným lékem, rozhodně není žádný mýtus.
Proč je vývar zdravý?
Silný kuřecí vývar obsahuje spoustu bílkovin a minerálů. Právě ty hrají důležitou roli při tvorbě protilátek a enzymů. Draslík, vápník a hořčík jsou pak velmi podstatné pro správné fungování nervů.
Z kostí a kůže kuřete se během vaření do vývaru uvolní velké množství kolagenu, vysvětluje dále Fox News. Kolagen má důležitou roli v našem těle, protože tvoří většinu našich kloubů, chrupavek a vaziv.
Dále v polévce najdeme glycin, který snižuje záněty a podporuje zdraví trávicího traktu. Vitamíny B a E, hořčík a fosfor pak zlepšují imunitní systém. Proto je vývar dobré konzumovat při chřipce, nachlazení, ale i při žaludečních problémech či jakékoli další nemoci.
Jak na správný kuřecí vývar?
Osobně jsem si kuřecí vývar při nemoci dopřála několikrát a je pravda, že mi vždy pomohl. Recept na něj mě naučila moje babička a není na něm vůbec nic složitého. Potřebovat budete jen 4 litry vody, 2 kilogramy kuřecích kostí a drobů a 300 gramů zeleniny (cibule, mrkev, česnek, petržel).
Kosti a droby dejte do hrnce s vodou a tu přiveďte těsně pod bod varu, tedy asi na 90 °C. Během první hodiny sbírejte z hladiny nečistoty v podobě pěny. Po dvou hodinách vaření přidejte očištěnou zeleninu vcelku.
Už po třech hodinách je vývar hotový, pokud ho ale potáhnete až 6 hodin, bude ještě silnější a daleko lepší chuťově. Vývar sceďte, přeberte do něj zbytky masa od kosti a pokrájenou zeleninu a můžete podávat.
Zdroj: Healthline, Fox News, Live Strong, Eating Well, Very Well Health
Autor: Šárka Cvrkalová