Většina lidí si myslí, že ovoce může být zdravou náhražkou za sladkosti. Pokud máte na něco chuť, dáte si to sušené na svačinu a myslíte si, jak jste svému tělu udělali dobře. A někdy to platí. V mnoha případech ale sušené ovoce ve skutečnosti vůbec zdravé není.
Téměř každé ovoce se dnes dá sehnat v sušené formě. V obchodě ho obvykle koupíte za poměrně vysoké ceny, většina lidí si ale říká, že jde o zdravou věc, nebojí se tak za pochoutku utrácet. Jaká je ale skutečnost?
Proč není sušené ovoce zdravé?
Sušením se v ovoci konzervují cukry, které přirozeně obsahuje. Navíc často ovoce bývá také v cukru obaleno, aby lépe chutnalo. Mnoho lidí si myslí, že trocha cukru neuškodí, když do těla s ovocem dostanou řadu vitamínů. Pravda ale je, že sušené ovoce obalené v cukru tělu víc ublíží, píše iReceptář.
Malé množství ovoce obsahuje hodně kalorií. Kvůli menšímu objemu pokrmu je přesto velmi snadné sníst ho větší množství, varuje web Pro ženy. Při sušení se navíc ztrácí část vitaminů a antioxidantů. Výrobci pak často do ovoce přidávají konzervační látky, které tělu taktéž neprospívají.
Usušte si ovoce doma
Pokud si chcete být jisti, že si na sušeném ovoci skutečně pochutnáte a bude se jednat o zdravou svačinku, nejideálnější je připravit si ho doma. Hodí se nejvíce jablka a hrušky, použít ale můžete třeba i švestky.
Ovoce sušte v troubě nebo ve speciální sušičce na ovoce, nepřidávejte žádné cukry, skladujte ho potom v uzavřených nádobách a vydržet by vám i bez konzervantů mělo z mé vlastní zkušenosti i několik měsíců.
Při samotné konzumaci ovoce pak myslete na to, že ve vyšším množství je i toto pokrm, po kterém se přibírá. Na svačinu byste ho tak měli jíst pouze v omezené míře.
Zdroj: Top recepty, Lidovky, Pro ženy, Novinky, iReceptář
Autor: Šárka Cvrkalová