Křen aneb lanýž pro chudé. Pikantní kořen lze používat v kuchyni v čerstvé formě i při vaření

kren
zdroj: Shutterstock

Dnes málo používaný a možná stále podceňovaný kořen křenu je prastará zelenina, ceněná pro svou příjemně pikantní chuť a četné blahodárné vlastnosti. Křen patří do čeledi brukvovitých a používá se z něj válcovitý kořen.

Křen pochází z Asie

Křen je původem ze západní Asie a je od pradávna oceňovaný nejen pro svou silnou a pikantní chuť, ale také pro své četné blahodárné vlastnosti. Ačkoli se v současnosti netěší velké oblibě, používá se při vaření i syrový v řadě starých receptů a v poslední době se snaží prosadit i v moderní kuchyni.

Křen je snadno dostupný a levný. Má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Je užitečný při zadržování vody a má ochranný účinek na žaludek a celý trávicí systém.

Vlastnosti a výhody křenu

Křen je složen z téměř 96 % z vody, obsahuje velmi málo tuku a kalorií (asi 30 kcal na 100 gramů). Obsahuje vitamín C a minerální soli, zejména vápník, draslík, fosfor a železo. Křen se může pochlubit řadou prospěšných vlastností. Díky vitamínu C působí antibioticky a antibakteriálně, podporuje a chrání imunitní systém a je užitečný při sezónních neduzích.

Kořen lze také použít k léčbě infekcí dýchacích cest. Pravidelná konzumace tohoto kořene dbá dokonce na správné tělesné proporce. Umožňuje stimulovat tvorbu žaludečních šťáv a žluči a tím podporovat správnou činnost trávicího systému. V neposlední řadě křen zaručuje i diuretický a detoxikační účinek.

Jak používat křen při vaření

Křen, oceňovaný pro svou chuť a pro četné blahodárné vlastnosti, nachází dostatek prostoru v různých gastronomických kulturách. Hlavním rysem křenu je bezesporu kořenitost, která připomíná chuť přírodní hořčice. Díky tomu se skvěle hodí k pokrmům s výraznou chutí na bázi vajec, ryb nebo masa, zejména vařených a pečených.

Křen aneb lanýž pro chudé. Pikantní kořen lze používat v kuchyni v čerstvé formě i při vaření
klobáska s křenem, zdroj: Shutterstock

Křen v italské kuchyni

Podle Viversano má křen dokonce místo i v italské kuchyni severních regionů. V kulinářské tradici je křen nesporným protagonistou křenové omáčky, velmi jednoduchého receptu založeného na křenu, bílém octě, cukru a soli. Omáčka s intenzivní a výraznou chutí je ideální k pečenému, vařenému i grilovanému masu a k rybám.

Křen najdete také v italské kuchyni třeba při karnevalových oslavách, kde se podávají vaječné omelety s pecorinem (ovčí sýr) a nastrouhaným křenem. Křen v Itálii nazývají lanýžem pro chudé.

Křenová omáčka

Křenová omáčka je populární nejen v Itálii, ale i v Maďarsku. Její příprava je jednoduchá. Stačí smíchat nastrouhaný křen s jablečným octem, cukrem, olivovým olejem a solí. Omáčka se podává jak k masu, tak k zeleninovým pokrmům.

Detoxikační čaj

Křen je podle Cookist ideální pro rychlý detoxikační čaj. Stačí nastrouhaný kořen (2 g) přelít horkou vodou a pár minut nechat vyluhovat. Může se přidat lékořice, kořen pampelišky, máta, anýz, přeslička nebo meduňka.

Křen v salátu

Nastrouhaný křen se hodí k dochucení zeleniny do salátů, k červené řepě, mrkvi, bramborám, listovým salátům, jablkům a luštěninám. Je třeba vědět, že křen má tendenci rychle oxidovat, proto se doporučuje pokapat jej citrónovou šťávou nebo troškou octa.

Křen na hubnutí

Křenu se přisuzují i ​​zeštíhlující vlastnosti. K přípravě stačí 120 gramů křenu, 1 malý kousek kořene zázvoru, 3 citrony a 2 lžíce medu. Vše by mělo být v bio kvalitě, protože se použijí i umyté slupky. Směs by se měla užívat pravidelně po jídle po lžičkách.

Zdroj: viversano.net, cookist.it

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz