Polévky jsou dobrým zdrojem živin a jejich velkou výhodou je velká sytost s poměrně malým množstvím kalorií. To dělá z polévky ideální pokrm pro všechny, kdo si chtějí udržet váhu, případně nenásilnou formou nějaké to kilo zhubnout. Kalorickou smetanu lze navíc nahradit mlékem.
Benefity polévek
Polévky patří do české kuchyně a vždy měly jednu zásadní funkci. Když je před hlavním jídlem polévka, strávníci už potom sní jen menší porci hlavního jídla, které je většinou na kalorie bohatší. Polévka může být také řešením, pokud přichází hlad ještě před obědem a může posloužit jako příjemná a chutná svačinka. K hubnutí jsou ideální zeleninové vývary, ale ani krémové polévky, v nichž je smetana nahrazena nízkotučným mlékem, se nevylučují.
Polévka je také ideálním řešením pro ty, kteří nechtějí za jídlo utrácet moc peněz. Za pár korun je možné uvařit velký hrnec polévky a nasytit celou velkou rodinu. K uvaření dobré polévky není třeba velkých kulinářských znalostí. Polévky mají většinou jednoduché receptury, u kterých se nedá nic zkazit.
Tím výhody polévky nekončí. Jak uvádí magazín prozeny.eiffel.cz., obzvláště pro starší lidi, kteří zapomínají na dodržování pitného režimu, je polévka vhodným zdrojem tekutin. Je to také ideální pokrm pro zahřátí v chladných dnech. Pro někoho, kdo žije v rychlém tempu nebo prožívá těžké ekonomické období, může polévka představovat možnost alespoň jednoho teplého jídla za den.
Co je potřeba k přípravě květákové polévky
Jednou z oblíbených variant je krémová květáková polévka. K její přípravě budete potřebovat:
jeden středně velký květák, jednu cibuli, velkou bramboru, zeleninový vývar (1 l), máslo (30 g), bobkový list, sůl nebo vegetu, nastrouhaný muškátový oříšek, pro vylepšení 1 dl smetany nebo mléka.
Příprava polévky
Ve větším hrnci se rozehřeje máslo a na něm se orestuje cibulka, dokud nezměkne. Přidá se květák rozdělený na růžičky, rozkrájená oloupaná brambora a koření dle chuti. Vše se chvíli pod pokličkou nechá opéct. Přidá se vývar a čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek.
Vše se vaří, dokud květák a brambora nezměknou. Většinou stačí půl hodiny. Teď zbývá polévku rozmixovat na krém, do kterého se může dle chuti přidat smetana nebo mléko. Polévka je však chutná i bez této suroviny. Pro ozdobu nebo zajímavější strukturu lze pár růžiček květáku nechat vcelku a přidat na talíř čerstvý bobkový list.
Další variantou je květák napřed nechat péct v troubě zakapaný olivovým olejem nebo s troškou másla. Dozlatova upečený květák dá polévce jemnou oříškovou chuť.
Proč si dopřát květák
Květák je bohatý na přírodní antioxidanty, esenciální vitamíny a minerály, fenolické sloučeniny, karotenoidy, vlákninu a rozpustné cukry.
S těmito antioxidanty bude vaše tělo chráněno před poškozením volnými radikály a oxidačním stresem, což sníží riziko vzniku různých nemocí. Jde také o skvělý zdroj bílkovin, fosforu a draslíku. Obsahuje také vitamín C a mangan, což jsou dva silné antioxidanty.
Pravidelná konzumace květáku pomáhá v boji proti různým zánětům v těle a je to potravina doporučovaná jako prevence proti onemocnění střev nebo cukrovce.
Zdroj: Prima Fresh, Prozeny.eiffel.cz, Vitalis
Autor: Lída Kropáčková