Krása na talíři. Objevte kouzlo jedlých květů a jejich léčivé účinky

Zdroj: Shutterstock

Na našich talířích se běžně vyskytují rostlinné plody nebo listy. Ovšem nejkrásnější části květin, květy, skončí většinou ve váze. Přitom se ale i květy mohou stát chutným a zdraví prospěšným doplňkem řady pokrmů.

Chuť krásných květů

Doktorka Jarmila Neugebauerová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity začala ochutnávat květy již v době, kdy jejich konzumace nebyla příliš rozšířená.

Mezi nejchutnější rostliny řadí vysokoškolská výzkumnice v rozhovoru pro Receptář denivku, kterou lze využít do ovocných salátů nebo ji lze smažit, sedmikrásku, jenž se hodí do salátů či polévek nebo třeba květy česneku, cibule a pažitky.

Jedlých květů však existuje mnoho a u některých byly prokázány i léčivé vlastnosti, proto si nyní uvedeme pár nejen chutných, ale i zdravých zástupců.

Ibišek

Existují stovky druhů ibišku, ale nejoblíbenější jedlá odrůda je známá jako růžovka neboli Hibiscus sabdariffa.

Květ můžete jíst přímo z rostliny, ale obvykle se používá do čaje, pochutin, marmelád nebo salátů. Mnoho kultur pije ibiškový čaj pro jeho léčivé účinky. Studie Ghazaly Riaz a Rajni Chopra nebo práce Macieje Banacha a kol. naznačují, že ibišek může pomáhat snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Zimolez

Existuje téměř 200 druhů zimolezu, ale nejběžnější jsou japonské a dřevité odrůdy. Voňavé květy, obvykle světle žluté nebo bílé, obsahují nektar, který lze konzumovat přímo z květu.

Zimolez má již po staletí zásadní význam pro tradiční čínskou medicínu. Květy a výtažky z nich se podle výzkumu Honga Lee a kol. požívají nebo aplikují na kůži k léčbě různých zánětlivých stavů.

V kulinářství se zimolez nejčastěji používá k přípravě čaje nebo voňavého a aromatického sirupu. Sirup můžete použít ke slazení ledového čaje, limonád, jogurtů a sorbetů nebo jako náhradu cukru v receptech na rychlé pečivo.

Zatímco květy zimolezu a jeho nektar jsou zcela bezpečné ke konzumaci, mějte na paměti, že plody některých odrůd mohou být při požití většího množství jedovaté.

Maceška

Obvykle mají macešky jemnou, svěží a lehce květinovou chuť – i když v závislosti na druhu se chuť trochu liší.

Protože macešky mohou mít mnoho barevných variací, jsou vynikajícím dekorativním doplňkem dezertů, jako jsou zákusky, dorty a sušenky.

Kromě toho, že jsou macešky jedinečným doplňkem jídla, jsou podle studie Inmaculada Navarro-González a kol. také bohatým zdrojem několika účinných rostlinných sloučenin, o kterých je známo, že mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Růže

Nesmíme zapomenout na královnu květin, všech jejích 150 druhů je jedlých. Ne všechny růže však chutnají stejně. Dobrým pravidlem pro výběr chuťově výrazné růže je, že pokud příjemně voní, bude pravděpodobně i dobře chutnat.

Okvětní lístky růží mají velmi aromatickou a mírně nasládlou chuť. Lze je jíst syrové, přimíchat do různých ovocných či zeleninových salátů nebo je usušit a přidat do müsli či bylinkové směsi.

Čerstvé okvětní lístky růží lze také rozemlít a přidat do tekutiny, aby vznikly nápoje, džemy a želé s růžovým nádechem.

Výzkum Fatemeh Nejatbakhsh a kol. naznačuje, že určité sloučeniny v růžích mohou hrát roli při snižování úzkosti a podpoře relaxace.

Zdroj: iReceptář, Healthline, Rajni Chopra, A review on phytochemistry and therapeutic uses of Hibiscus sabdariffa L, 2018, Maciej Banach, Effect of sour tea (Hibiscus sabdariffa L.) on arterial hypertension: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, 2015, Hong Z Lee, Application of proteomics to identify the target molecules involved in Lonicera japonica-induced photokilling in human lung cancer CH27 cells, 2013, Fatemeh Nejatbakhsh, Therapeutic efficacy of rose oil: A comprehensive review of clinical evidence, 2017, Inmaculada Navarro-González, Chemical composition of the edible flowers, pansy (Viola wittrockiana) and snapdragon (Antirrhinum majus) as new sources of bioactive compounds, 2018

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz