Byla nejdéle vládnoucí britskou panovnicí, a to neuvěřitelných 70 let. Řeč je o oblíbené královně Alžbětě II., která se dožila úctyhodných 96 let. Jaké je její tajemství dlouhověkosti?
Jistý podíl na tom měla zajisté vynikající lékařská péče a rodinné geny, vždyť její maminka zemřela před deseti lety ve věku 101 let. Kromě dobrých genů však za svůj dlouhý život vděčí hlavně zdravému životnímu stylu. A nutno podotknout, že vitalitou oplývala téměř do poslední chvíle.
Ve vynikající kondici se udržovala díky pravidelnému pohybu a střídmému jídelníčku, což by mělo být motivací i generacím o hodně mladším. I v pozdním věku podnikala procházky s pejsky a jízdu na koni. Věděla, že důležitý je rovněž pravidelný odpočinek po práci a zdravé jídlo.
V jídle byla pravým opakem svého muže
Právě co se jídla týče, byla pravým opakem svého zesnulého manžela, prince Philipa. Zatímco princ Philip byl pravým labužníkem, který rád zkoušel nová jídla a suroviny, královna preferovala jednoduchý jídelníček.
Měla ráda francouzskou a anglickou kuchyni, přičemž si nepotrpěla na změny a držela se stále těch stejných jídel, která si dopřávala v menších porcích.
Stravovací návyky samotné královny byly po dlouhou dobu tajemstvím. Promluvil o nich až bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady, který pro ni i další členy královské rodiny vařil patnáct let.
Svůj den začínala jednoduchou snídaní, kterou konzumovala zásadně příborem, a to i když se jednalo o čerstvé ovoce. „Jediná věc, kterou by zvedla a zkonzumovala jen pomocí prstů, je odpolední čaj,“ prozradil Darren McGrady. Kromě ovoce si občas dopřála i míchaná vajíčka s uzeným lososem či uzenou treskou.
Ryby a zvěřina k obědu i večeři
Na oběd mívala obvykle maso, zvlášť milovala ryby a zvěřinu. Z ryb měla nejradši grilovaný doverský mořský jazyk, což je jedna z nejžádanějších mořských ryb, doplněný orestovaným špenátem nebo cuketou. Případně si dala lososa.
Měla také ráda kuře, nejlépe též grilované a podávané se salátem. Klasickým přílohám, jako jsou těstoviny a brambory, se většinou vyhýbala. Výjimku tvořily bankety.
Večeře se pak nesla v duchu oběda – maso v jednoduché úpravě a zelenina. Královna měla velmi ráda zvěřinu, například galský steak s hustou houbovou omáčkou.
Alkohol v malých dávkách po celý den
Během dne Alžběta II. pravidelně doplňovala pitný režim, a to nejen nealkoholickými nápoji. Už dopoledne si dopřála aperitiv v podobě koktejlu z ginu a Dubonnetu. Během oběda si dala oblíbený drink Dry Gin Martini a zakončila jej sklenkou vína. Před spaním si ještě dopřála sklenku šampaňského.
Možná právě koktejly a víno mohly stát za její dlouhověkostí a duševní pohodou. I její maminka často konzumovala alkohol, avšak obě věděly, jak pít, aby jim to prospívalo a nedošlo k nějakým negativním projevům.
V královnině denním programu nesměl samozřejmě chybět známý anglický rituál – čaj o páté. Panovnice měla v oblibě čaj Earl Grey, který si dopřávala také ráno po probuzení. K tomu si dala malou svačinku v podobě okurkového sendviče či koláčku s džemem a smetanou.
Ze sladkostí milovala kvalitní hořkou čokoládu
Alžběta II. byla velkou milovnicí čokolády, hlavně tmavé s obsahem kakaa minimálně 60 procent. Jejím nejoblíbenějším dezertem byl, jak jinak než čokoládový dort se sušenkami, ten přímo zbožňovala. Co se týče dalších sladkostí, na ty si už královna moc nepotrpěla, většinou jí stačilo čerstvé ovoce.
Existovala samozřejmě i jídla, kterým se zdaleka vyhýbala. Kromě již zmíněných příloh se jednalo o pečivo (to si dávala jen při výjimečných příležitostech), pizzu a fast food. Z posledně zmíněného měla královna slabost jen pro jedno jídlo, a tím byl hamburger, který u ní získal výjimku. Dávala si ho ovšem bez housky a kečup nahrazovala brusinkami.
A jelikož post královny znamená také spoustu osobních setkání s nejrůznějšími lidmi, kvůli výraznému aroma se vyhýbala i česneku a velkému množství cibule.
Zdroj: magazin.recepty.cz, denik.cz, apetitonline.cz, ctidoma.cz
Autor: Silvie Grulichová