Kozinec blanitý je drobná bylinka s fialovými květy. Ty vás ovšem zajímají pouze jako poznávací znamení, sbíranou částí rostliny je totiž její kořen. Ten je pro tělo přínosný v mnoha ohledech a například v čínském léčitelství se využívá už dlouhá staletí.
Rostlina je považována především za afrodiziakum a adaptogen. Má ale daleko více zdravotních benefitů. V České republice se dá sehnat její kořen sušený, obvykle ve formě doplňků stravy. Proč přesně byste ho tělu měli dopřát i vy?
Posiluje odolnost organismu
Kozinec blanitý je bohatý na antioxidanty. Zlepšuje zdraví cév, srdce, močových cest i kloubů. Je vynikajícím adaptogenem, což znamená, že pomáhá posilovat odolnost organismu proti mnoha nemocím, vysvětluje Medical News Today.
Rostlina podporuje přirozenou obranyschopnost, zvyšuje imunitu a je prevencí před záněty močového měchýře, problémy s klouby, ale také před závažnými nemocemi, jako jsou rakovina a cukrovka.
Pro ženy i muže
Pánové by měli pravidelně výtažky z kozince užívat například proto, že látky v něm prospívají kondici spermií. Pokud se tak s partnerkou pokoušíte o miminko, může pro vás tento doplněk stravy znamenat vyšší naděje, píše Very Well Health.
Ženám pak může rostlina pomoci při menstruačních bolestech, a to i díky tomu, že pomáhá nastavit pravidelnost cyklu a snižuje intenzitu krvácení. Vhodným doplňkem stravy je kozinec i pro ženy v menopauze.
Rostlina se pěstuje především v Číně. Tam je považována za jednu z nejzázračnějších květin vůbec. Známá je ale v dnešní době už po celém světě. U nás ji pořídíte především v lékárnách.
Zdroj: Healthline, WebMD, Medical News Today, Very Well Health, Medicine Net
Autor: Šárka Cvrkalová