Dušičky jsou dnem v roce, kdy zavzpomínáme na své zesnulé blízké, zajdeme jim zapálit svíčku na hrob a uctíme jejich památku. Dříve se na 2. listopadu kromě toho také peklo tradiční pečivo zvané kosti svatých. Dnes je ale téměř zapomenuté.
Ačkoli zní název trochu morbidně, jde vlastně o poměrně obyčejné pečivo, kterým si svátek připomínali už naši předkové, píše magazín Recepty.
To, že svátek nepatří mezi ty s bujarými oslavami, ještě neznamená, že nemá své tradice. Je veliká škoda, že pečení tohoto pokrmu pomalu upadá v zapomnění. Zkuste si letos kosti svatých doma udělat i vy.
K Dušičkám vždy patřilo pečivo
Na Dušičky se v minulosti peklo hned několik druhů pečiva. To se pak rozdávalo čeledínům i dětem. V dobách, kdy se jinak dělal chléb třeba jen jednou za týden, šlo o velkou událost.
Často se dělaly kynuté bochánky, žemle, věnečky i rohlíčky. Kosti svatých byly ale tím nejtradičnějším pečivem, jehož příprava je navíc velmi snadná.
Jak na přípravu pečiva
Na kosti svatých budete potřebovat 100 gramů celozrnné žitné mouky, 150 gramů polohrubé mouky, lžičku cukru, 15 gramů droždí, 125 mililitrů mléka, 50 gramů másla a 1 vejce.
Z mléka, cukru a droždí nejprve připravte kvásek. Po 15 minutách ho přidejte do mouky společně s vajíčkem a máslem a zadělejte těsto. Nechte ho hodinu kynout a potom z něj vytvarujte rohlíčky.
Ty posypte mákem a hrubozrnnou solí a dejte je péct do trouby předehřáté na 180 °C. Asi po 25 minutách vytáhnete hotové kosti svatých. Pečivo se konzumuje nejčastěji jen tak samotné.
Zdroj: Magazín Recepty, Pekárnománie, Prima Fresh, Česká televize
Autor: Šárka Cvrkalová