Dokonale útlý pas byl před lety považován za symbol ženskosti. Muži jej vnímali jako velmi sexy prvek ženské postavy a ženy tak toužily mít krásně tenký pas. Byly pro něj ochotné hodně obětovat a často také trpět. Dosáhnout útlého pasu totiž nebylo ani trochu jednoduché.
Tehdy také vznikla korzetová dieta. Používal se při ní tightlacing, také někdy označovaný jako extrémní trénink pasu. Šlo o zvláštní styl korzetu, který měl jediný cíl: zmenšit pas na nejmenší fyzicky možnou velikost.
Co je korzetová dieta?
Tahle dieta je vlastně úplně jednoduchá. Ženy měly jediný úkol: nasoukat se každé ráno do velmi těsného korzetu.
Čím těsnější korzet nosily, tím samozřejmě lépe. Korzet jim stáhl pas a snížil tak chuť k jídlu. „Ženy neměly díky stahujícímu účinku na žaludek pocit hladu,“ vysvětluje princip korzetové diety janetpanic.com.
Šněrovačky byly populární
V očích mnoha žen bylo stahování pasu velmi lákavé. Toužily mít dokonale tenký pas, který byl podle nich velmi smyslný a sexy.
Samozřejmě, že kvůli své extrémnější a přísnější povaze šněrování vyvolalo četnou kritiku. Mnoho žen, které se pravidelně šněrovaly déle než několik měsíců, bylo v té chvíli obviněno z ničení svého těla.
Tightlacing rozhodně není pro každého a vyžaduje úroveň nasazení nad rámec toho, co je potřeba k provádění standardnějšího tréninku pasu.
Jak to fungovalo?
Dosáhnout štíhlého pasu nebylo jednoduché a už vůbec to nebyla otázka několika dní. „Těsné šněrování znamená postupné stahování korzetu po delší dobu,“ vysvětluje getwaisted.co.
Ženy si tak musely v průběhu času kupovat nové, čím dál těsnější korzety, aby dosáhly svého vytouženého cíle.
Vědomé zužování pasu zahrnovalo také držení diety. Ženy, které si pas stahovaly, už tak díky stlačenému žaludku neměly chuť k jídlu, natožpak hlad.
I přes to málo, co do sebe byly schopny dostat, se k tomu všemu stravovaly co nejméně kaloricky. Korzetová dieta tak zahrnovala nejen nošení těsného korzetu, ale také omezení kalorických potravin a rapidní snížení příjmu potravy.
Ohrožovaly své zdraví?
Útlý pas byl možná svého času považován za symbol ženskosti, ale měl i své stinné stránky. Ve skutečnosti dlouhodobé těsné šněrování vedlo k deformaci hrudního koše.
Dodržování korzetové diety tak bylo velmi nebezpečné. Dnes už se korzety nenosí v takové míře a rozhodně se nepoužívají jako cesta k hubnutí.
Zdroj: janetpanic.com, getwaisted.co
Autor: Karolína Nezbedová