Kořen taro není surovina, která by se v české kuchyni běžně používala. V našich obchodech už se ale dá sehnat. A stejně tak si ho můžete vypěstovat v květináči či na zahradě. Jeho využití rozhodně stojí za zkoušku, jedná se totiž o potravinu, která je opravdu velmi zdravá.
Dnes je nejvíce využíván v kuchyních jihovýchodní Asie, Indonésie a Tichomoří. Kořen taro se ale čím dál více rozšiřuje po celém světě.
Jeho hlízy mají po rozkrojení bílou barvu a mohou v některých případech vážit až 5 kilogramů. Běžnější jsou ale ty do jednoho kila, píše Vinmec.
Kořen taro a vliv na zdraví
Ačkoli zasyrova je kořen taro mírně jedovatý, jakmile ho tepelně zpracujete, stane se z něj doslova medicínský zázrak. V první řadě se v něm nachází obrovské množství vitamínu C.
Dále v něm najdete vitamíny A, B6 a E, a velké množství hořčíku, železa, zinku, fosforu, manganu, mědi, kyseliny listové a draslíku.
V kořenu je až 26 % sacharidů, které však podle lékařských výzkumů také výrazně pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění.
Jak kořen taro využívat?
Kořen taro má díky svému vysokému obsahu sacharidů sladkou chuť. Dá se vařit i smažit, pečený pak chutná jako jedlé kaštany.
Dále se používá při přípravě polévek a omáček, při pečení masa, hodí se ale i na přípravu sladkých dezertů Využití v kuchyni má jednoduše nespočet.
Pokud vás tato surovina zaujala, rozhodně se nebojte ji v kuchyni využít a experimentovat s ní. V běžném obchodě ji pravděpodobně nepořídíte, na internetu se dá ale i u nás sehnat běžně.
Zdroj: Conserve Energy Future, Healthline, WebMD, Vinmec
Autor: Šárka Cvrkalová