Používání konzervovaných potravin v kuchyni má mnoho výhod včetně ušetřeného času a pohodlí, kdy pro přidání dané ingredience stačí pouze otočit plechovku dnem vzhůru. Které potraviny byste však neměli kupovat konzervované?
Konzervy vám mohou ležet na poličce měsíce, někdy i roky. To však znamená, že musí být potraviny zpracované, plné soli a konzervačních látek. Navíc proces konzervování snižuje nutriční hodnotu, takže získáním času ztratíte vytoužené živiny.
Konzervování snižuje obsah vitaminu C
Při konzervování se dramaticky snižuje obsah vitaminu C v ovoci a zelenině. Čerstvé bobulovité ovoce, jako jsou jahody a maliny, má dokonce dvakrát více vitaminu C než to v konzervě.
Stejně jako u bobulovin se obsah vitaminu C rapidně snižuje také při konzervování špenátu. Syrový špenát ztrácí živiny i při vaření, ale právě u konzervování dochází k dramatičtějšímu poklesu. To platí také u ostatních zelených potravin, jako je hrášek či zelené fazolky.
Fazole, které jsou předvařené v plechovce, jsou sice výživné, ale jejich nevýhodou je, že jsou plné soli. Nejlepší je proto kupovat suché luštěniny ve velkém a jednoduše si je uvařit sami. Tento zvyk vám ušetří peníze a z dlouhodobého hlediska bude také výživnější.
Nadmíru soli odstraníte propláchnutím
Pokud i přesto musíte sníst fazole z konzervy, alespoň je důkladně umyjte. Studie z roku 2011 uvádí, že díky propláchnutí a scedění snížíte obsah sodíku až o několik desítek procent.
I v dnešní době může být obtížné sehnat čerstvé mořské plody a ryby. Můžete sáhnout po těch konzervovaných, ale jen pokud jsou baleny ve vodě a ne v oleji. Běžné rostlinné oleje totiž obsahují nezdravé nasycené tuky. A pokud najdete ryby s nízkým obsahem sodíku balené ve vodě, ještě lépe.
Vysoký obsah kyselin v rajčatech může způsobit únik BPA do potravin. BPA je toxická chemická látka spojovaná s reprodukčními abnormalitami, neurologickými účinky, rakovinou a několika dalšími onemocněními. Pokud můžete, vyhněte se rajčatům v konzervě.
Dříve byly potraviny výživnější
Obecně má dnešní čerstvé ovoce a zelenina nižší obsah některých vitaminů a minerálů než před padesáti lety. Zkuste si tedy představit, jak málo výživných látek budou obsahovat zpracované. Například ananas konzervováním ztratí až 95 procent vitaminu C!
Dnešní moderní náročný životní styl nemusí umožňovat kupovat vždy vše čerstvé. Pokud však potřebujete, aby ovoce a zeleniny zůstaly v kuchyni déle, kupujte radši mraženou variantu.
Zajímavé je, že mnohé mražené produkty obsahují více živin než jejich čerstvé protějšky. Je to proto, že mražené ovoce se sklízí a zpracovává na vrcholu zralosti a proces mražení v něm tedy uzamyká živiny.
Proto až půjdete příště do obchodu, rovnou se vyhněte konzervám a vždy vybírejte čerstvé nebo mražené potraviny, které vám prokáží lepší službu.
Zdroj: onegreenplanet.org, tandfonline.com, allrecipes.com
Autor: Silvie Grulichová