Vodka a rajčatová šťáva. To jsou základní ingredience, z nichž se skládá oblíbený koktejl Bloody Mary. Stejně tak důležité je ale koření a další dochucovadla, která dodají koktejlu tu pravou pikantnost. A možná pomohou i s kocovinou.
Původ Bloody Mary je stejně zajímavý a rozmanitý jako jeho ingredience. Jeden z obecně uznávaných příběhů poukazuje na její zrod jako nealkoholického koktejlu s rajčatovou šťávou, omáčkou tabasco, citronovou šťávou a ústřicemi. Tato raná verze byla zamýšlena jako lék na kocovinu po nočních flámech. Postupem času ústřice vymizely a přidaly se jiné ingredience.
Vývoj receptu
Koktejl z rajčatové šťávy si začal získávat oblibu ve Spojených státech ve dvacátých letech 20. století. I když v něm stále chyběl alkohol, často se do něj přidávalo tabasco, citron a worcestrová omáčka. Teprve v roce 1927 si herec a komik George Jessel na zmírnění kocoviny údajně objednal koktejl tvořený z poloviny vodkou a z poloviny rajčatovou šťávou.
V roce 1934 se Fernand Petiot stal hlavním barmanem v hotelu St. Regis na Manhattanu. Není sice jisté, zda nápoj vytvořil sám, nebo byl ovlivněn Jesselem, ale Petiot recepturu zdokonalil a zajistil Bloody Mary místo mezi oblíbenými koktejly. V 50. a 60. letech 20. století si Bloody Mary získala celosvětovou popularitu jako nápoj vhodný na léčbu kocoviny a oblíbenou ozdobou se stala tyčinka řapíkatého celeru.
Bloody Mary jako lék na kocovinu
Bloody Mary obsahuje ingredience, které by teoreticky mohly kocovinu skutečně zmírnit (pokud bychom však nebrali v potaz vodku, jež celý efekt minimalizuje).
Například rajčata jsou bohatá na elektrolyty, jako je sodík a draslík, a také na antioxidační vitamin C a další vitaminy, jako je B6. Podle Healtline vitamin B6 kocovinu sice neléčí, ale zmírňuje její následky.
U glutamátů, které jsou často přítomny ve slaných složkách koktejlu, je situace trochu komplikovanější. Některé zdroje (LiveStrong, blog nutriologa Patricka Holforda) naznačují, že doplňky stravy s glutaminem by mohly pomáhat při kocovině, pro toto tvrzení však neexistují vědecké důkazy.
Recept na Bloody Mary
Na Bloody Mary podle receptu na Serious Eats budete potřebovat 1 polévkovou lžíci celerové soli (případně obyčejné soli), 1/4 citronu nakrájeného na 2 plátky, 1/2 lžičky worcestrové omáčky, 1/4 lžičky sójové omáčky, 1/2 lžičky čerstvě mletého černého pepře, špetku kajenského pepře, 1/4 lžičky pálivé omáčky (například Frank’s RedHot), 1/2 lžičky čerstvě nastrouhaného křenu, 60 ml vodky, 120 ml kvalitní rajčatové šťávy a 1 řapíkatý celer.
Celerovou sůl nasypte do mělkého talíře. Potřete okraj koktejlové sklenice 1 citronovým plátkem a obalte jej v soli. Citronovým plátkem ozdobte kraj sklenice. Sklenici naplňte ledem. Na dno koktejlového šejkru přidejte worcester, sójovou omáčku, černý pepř, kajenský pepř, pálivou omáčku a křen.
Naplňte šejkr ledem a přidejte vodku, rajčatovou šťávu a šťávu ze zbývajícího citronu. Silně protřepejte, ochutnejte koření a pálivost a podle potřeby upravte. Přelijte do sklenice naplněné ledem. Ozdobte řapíkatým celerem a ihned podávejte.
Zdroj: Healtline, LiveStrong, blog Patricka Holforda, Serious Eats
Autor: Dominika Jandorová