Kokosový olej byl v průběhu posledních desetiletí zařazen mezi tzv. „superpotraviny“. Jenže jak to tak bývá, „není všechno zlato, co se třpytí“. Aktuálně se totiž ukazuje, že se vůbec nemusí jednat o vhodný rostlinný olej do kuchyně.
Pozitivní účinky kokosového oleje
Kokosový olej se získává z jader kokosových ořechů, které pocházejí z kokosové palmy (Cocos nucifera). V tropických oblastech je přitom používán odedávna, a to jako důležitý zdroj nutričních tuků. Kokosový olej má tu zvláštní vlastnost, že je při teplotě do 25 °C tuhý. Navíc je termostabilní, takže jej lze zahřívat na vysokou teplotu (177 až 200 °C), přičemž se nemění na nebezpečné trans tuky. Nepřepaluje se totiž tak snadno, jako některé jiné oleje. Podle mnoha zdrojů má navíc i příznivé účinky na lidské zdraví.
Kokosový olej by měl obsahovat velké množství triglyceridů se středně dlouhým řetězcem (MCT). Ačkoli se jedná o nasycené tuky, které obecně nebývají doporučovány k časté konzumaci, dle určitých názorů se MCT v tomto tuku neukládají do tukových zásob a navíc dodávají tělu energii. Není tedy náhoda, že kokosový olej bývá doporučován fyzicky aktivním lidem, a to včetně sportovců. Navíc by měl přispět k obranyschopnosti organismu a pomoci i kardiovaskulární soustavě (říká se, že např. snižuje riziko srdečních chorob).
Kokosový olej jako nebezpečný zabiják?!
Ačkoli byl kokosový olej určitou dobu považován za superpotravinu, podle harvardské profesorky Karin Michelsové i jiných vědců nám nejenže neprospívá, ale jeho častá konzumace může být dokonce nebezpečná. Např. výše zmíněná chování MCT v organismu studie nepotvrdily. Právě nasycené mastné kyseliny přitom mohou být zodpovědné za různé negativní zdravotní důsledky, jakými jsou např. zvyšování „špatného“ LDL cholesterolu, a tím i kardiovaskulárních chorob. Ty jsou přitom v České republice už tak nejčastější příčinou úmrtí.
Jistě, často se tvrdí, že milionům lidí v tropických oblastech kokosový olej neškodí. K tomu je ovšem potřeba doplnit, že je zde konzumován výrazně déle, takže jsou na něj místní obyvatelé zvyklí a složení jejich stravy je poněkud odlišné než u nás. I kdyby se navíc chování MCT potvrdilo, podle novějších poznatků jich kokosový olej neobsahuje ani zdaleka tolik, kolik bývalo dříve uváděno. To by na jednu stranu snižovalo některá rizika používání, na druhou stranu by to zároveň snižovalo hodnotu tuku z kokosových jader pro sportovce.
Používat kokosový olej, anebo nikoli?
Jinou otázku jsme si na závěr našeho článku zvolit nemohli. Jednoznačnou odpověď však dát nemůžeme. Některé zdroje totiž jeho užívání doporučují, zatímco podle jiných může být škodlivý. Faktem ovšem je, že v menší množství nám příliš uškodit nemůže. Hledáte-li tedy vhodný tuk na občasné smažení, můžete jej i díky termostabilním vlastnostem použít. Na druhou stranu při přípravě salátů a studené kuchyně určitě raději sáhněte po panenském olivovém oleji. Kokosový tuk zkrátka patří mezi potraviny, jež byly na Západě se svou novotou považovány za „zázračné“, ale taková tvrzení bývají někdy postupem času korigována.