Lidská strava se postupně vyvíjí a mění a hledáme stále nové možnosti, jak svůj organismus co nejméně zatěžovat škodlivou a nevhodnou stravou. Dlouhá léta se rozebíraly hlavně škodlivé tuky. Teď přišel na řadu rafinovaný cukr.
Rafinovaný cukr je dokonce označovaný jako tichý zabiják nebo jed
O standardním bílém cukru už víme dávno, že je škodlivý, ale stále se hledají cenově dostupné varianty, které by lidi uspokojily chuťově i cenově. Cukr jde vždy v jídelníčku omezit a zvyknout si na méně sladké jídlo i nápoje. A pokud už nejde bez sladkostí žít, je stále více možností, jak si život osladit a nezadělat si u toho na zdravotní problémy. Mezi ty se počítá obezita, cukrovka, nemoci srdce a předčasné stárnutí.
Zdravé slazení kokosovým cukrem
Kokosový cukr se nevyrábí z kokosových ořechů, které máme za mimořádně oblíbenou pochoutku, ale jde o zpracovanou mízu, která se získává ze stonků květních pupenů kokosové palmy.
Jak se cukr získává
Podle webu Protein.cz jde o náročnou práci, kdy zemědělci sbírají šťávu ze stonků pupenů do bambusových nádob. Míza se potom na pánvích zahřívá a nechá karamelizovat. Jako sladidlo lze použít sirup, který vzniká pozvolným svařením. Sirup se dále redukuje, dokud nekrystalizuje.
Proces karamelizace vytváří hnědé zbarvení vzniklého cukru. Chuť má podobnou jako bílý cukr, který máme v cukřence.
Srovnání s rafinovaným třtinovým cukrem
Výživové vlastnosti obou cukrů jsou podobné. Mají i stejný obsah kalorií – 4 kalorie na gram. Kokosový cukr má méně fruktózy, ale více minerálů a vitamínů, které jsou u rafinovaného cukru snížené procesem rafinace.
Glykemický index
Kokosový cukr má velice nízký glykemický index kolem hodnoty 36. Velmi nízká hodnota signalizuje dobrou vstřebatelnost cukru.
Složení a použití kokosového cukru
Hlavní složkou kokosového cukru je sacharóza (70 až 79 %), po které následuje glukóza (3 až 9 %). Sacharózu tvoří polovina fruktózy (38 až 48,5 %).
Přestože jde o přírodní a méně škodlivé sladidlo, ani s jeho množstvím by se to nemělo přehánět. I kokosový cukr je z kalorického hlediska téměř stejně zatěžující jako cukr, na který jsme zvyklí.
Tip pro inspiraci: Loupáky, jak si je pamatujeme z dětství ve zdravější variantě
Na sladké a nadýchané loupáky budete potřebovat: 250 g celozrnné špaldové hladké mouky, 125 g mandlového mléka, 50 g kokosového cukru, 50 g řepkového oleje, lžičku sušeného droždí, špetku soli, vanilku, lžičku čekankového sirupu a mletý mák na posypání.
Jednoduše stačí mouku, cukr, droždí, sůl a vanilku promíchat a přidat vlažné mléko a olej. Vypracované těsto se nechá dvě hodiny kynout na teplém místě. Vykynuté těsto se rozdělí na dva díly. Každý se vyválí a rozkrájí na trojúhelníky. Těsto se zavinuje od širší části k užší a vytvaruje se do tvaru půlměsíce.
Vytvarované rohlíky znovu kynou, tentokrát hodinu na pečicím papíru na plechu, připravené k pečení. Nakonec se potírají trochou mléka smíchaným s čekankovým sirupem a posypou se mákem.
Loupáky se pečou na 180 °C asi dvacet minut.
Zdroj: Protein.cz, Naturalis, Bez hladovění
Autor: Lída Kropáčková