Jedna z častých otázek při návštěvě veterinární kliniky je ta, zda mohou jíst kočky krmivo určené pro psy a naopak. Plynou z toho nějaká zdravotní rizika pro oba druhy domácích mazlíčků?
Z krátkodobého hlediska je možné, aby kočka dostávala malé množství krmiva pro psy, aniž by pocítila nějakou toxicitu či trvalé následky.
Zatímco občasné ukusování kradeného psího žrádla kočkám neublíží, rozhodně jim nepomůže dosáhnout nejlepšího možného zdraví a kondice. Díky několika specifickým rozdílům není vhodné, aby se tak dělo dlouhodobě.
Pokud je kočka po dlouhou dobu krmena pouze krmivem pro psy, mohou nastat nežádoucí komplikaci, ne-li dokonce smrtelné následky.
Je to proto, že krmivo pro psy a krmivo pro kočky má různé nutriční složky, aby uspokojilo odlišné nutriční potřeby těchto dvou různých druhů zvířat.
Kočky jsou masožravci, psi patří mezi všežravce
Kočky jsou obligátní masožravci, což znamená, že ke správnému fungování všech jejich tělesných systémů vyžadují stravu s bílkovinami a živočišnými tuky na bázi masa.
Naopak psi jsou ve skutečnosti všežravci. Všežravec má flexibilnější stravu a může jíst klidně maso i zeleninu. Krmivo pro psy nesplňuje specifické nutriční potřeby, které jsou vyžadovány u koček.
Existuje několik klíčových rozdílů ve složení krmiva pro psy a kočky. V první řadě jde o chuť, kterou kočky vnímají jinak než psi. Kočky, na rozdíl od psů, nemají schopnost vnímat sladkost a dokonce i počet chuťových receptorů se mezi těmito dvěma druhy liší.
Pro představu: kočky mají pouhých 470 chuťových pohárků, zatímco psi jich mají 1700. I tak je to velmi málo ve srovnání s člověkem, který má chuťových pohárků 9000.
Kočičí žrádlo je o mnoho chutnější
Krmiva pro kočky jsou tedy speciálně navržena tak, aby byla chutná a lákala mlsné kočičí jazýčky. Je obecně neobvyklé, aby kočky vůbec chtěly jíst psí žrádlo, jelikož mají tendenci ho považovat za nepříliš chutné. Naopak psi milují lahodné kočičí krmivo.
Pro kočku, jako pro masožravce, je důležité krmivo, které má mnohem vyšší obsah bílkovin než to pro psy. Některé značky a druhy krmiva pro psy mají vyšší hladiny bílkovin, avšak ani tato specializovaná krmiva nedosahují dostatečně vysoké hladiny bílkovin potřebné pro udržení zdraví koček.
Psí krmiva také většinou neobsahují látky, jako je taurin, niacin, kyselina arachidonová a vitamin A. Psi si je totiž umí vyprodukovat sami, avšak kočky tyto prvky musí přijímat ve stravě.
Nedostatek potřebných látek způsobí zdravotní problémy
V opačném případě jim hrozí problémy. Například v případě absence taurinu hrozí ztráta zraku, oslabené srdce či problémy s trávením.
Kočky trpící nízkou hladinou kyseliny arachidonové mají příznaky onemocnění, jako třeba abnormální hodnoty jater a ledvin a kožní problémy. Při nedostatku vitaminu A kočky trpí nekvalitní srstí, svalovou slabostí a někdy šeroslepostí.
Nejčastějším zdrojem niacinu je živočišná tkáň. Rostliny jej také obsahují, ale pouze nízké množství, tudíž krmivo s vyšším obsahem rostlinné složky nemusí kočkám poskytnout množství, které potřebují.
Specifické potřeby koček se také liší v průběhu jejich životních fází. Zatímco rychle rostoucí koťata potřebují více živin a zdrojů energie, starší kočky potřebují více bílkovin, které jim pomohou udržovat svaly.
V žádné životní fázi však není pro kočku dlouhodobě přínosné krmivo pro psy, které obsahuje nižší procento bílkovin i dalších živin.
Pokud tedy chcete, aby vám vaše kočka dělala společnost co nejdéle, dopřejte jí pouze zdravé a vysoce kvalitní krmivo pro kočky, které je přizpůsobeno jejím potřebám.
Zdravý pes může jíst i kočičí žrádlo
Závěrem se ještě nabízí otázka, zda je pro psa bezpečné jíst krmivo pro kočky. Pro průměrného dospělého psa nepředstavuje kočičí žrádlo žádné riziko, ať již z krátkodobého či dlouhodobého hlediska. Navíc krmivo pro kočky je pro psy chutnější, nutričně vyváženější a obsahuje více kalorií.
Pozor si však dejte na případy, kdy váš pes má nějaký zdravotní problém či musí dodržovat specifickou dietu. Například u psů s onemocněním ledvin nebo jater či u obézních psů může krmivo pro kočky ještě zhoršit jejich stav. V každém případě se rozhodně poraďte s veterinářem.
Zdroj: petmd.com/cat, whiskas.co.uk, thesprucepets.com, petmd.com/dog
Autor: Silvie Grulichová