U klíčků prodávaných v obchodech vždy existuje riziko výskytu bakterií. Možností je vyhnout se syrovým klíčkům a před konzumací je důkladně uvařit. Lepší variantou však je vypěstovat si své vlastní v pohodlí domova.
Čerstvé klíčky jsou velmi chutné, přitom jejich domácí pěstování není nijak náročné. Můžete si vytvořit svou vlastní farmu klidně na okenním parapetu.
Ve skutečnosti je to také levnější, levnou variantou je zejména čočka – z pouhé lžíce lze získat celou hrst klíčků. Navíc barevná minizahrádka osvěží vzhled každého domova.
Důležité je používat pouze semena určená k naklíčení. Důvodem je hlavně to, že tato semena podléhají vyšším bezpečnostním standardům. Určitě je nevhodné použít semena prodávaná v zahradnictví či jako krmivo pro ptáky, mohou být chemicky ošetřena.
Ne všechna semena jsou na klíčení vhodná
Některá semena nejsou vhodná na klíčení kvůli toxinům, které přirozeně obsahují. Například u fazolí se toxická látka ničí delším varem, proto je lepší je ke klíčení nepoužívat. Mezi další nevhodné patří semena rajčat, jablek, hrušek a citrusových plodů. Obsahují amygdalin, který se při trávení v žaludku mění na kyanovodík.
Pro klíčení je ideální použít dvou nebo třípatrovou klíčírnu. Fungují perfektně, mají lamely, které umožňují odvod tekoucí vody přes misky se semeny až do sběrače ve spodní části. Také umožňují pěstovat celou řadu různých klíčků najednou.
Dobrou alternativou jsou nakličovací sklenice s víčkem ze síťoviny. Pokud zrovna žádnou nemáte po ruce, můžete si vyrobit vlastní. Stačí velkou skleněnou nádobu v horní části přikrýt kouskem mušelínu a zajistit gumičkou. Poté sklenici napustit vodou a následně pod úhlem 45 stupňů ji nechat odtéct.
Ke klíčení lze použít nepřeberné množství různých semen, je ale důležité dodržovat při procesu klíčení správné hygienické postupy.
Alfou a omegou je najít vhodné místo. Nejlepší je světlé a vzdušné místo, nikoliv však na přímém slunci. Klíčení funguje nejlépe v chladu s konzistentní úrovní světla. Také by tam měla být dobrá cirkulace vzduchu.
Každé zařízení, které bude k pěstování použito, musí být od začátku důkladně vyčištěno v horké mýdlové vodě. Taktéž před manipulací s vybavením a semeny si vždy nezapomeňte umýt ruce.
Postup je vcelku jednoduchý
Semena je třeba nejprve namočit do vody po dobu až 12 hodin, aby se podpořil začátek procesu klíčení. Vložte semínka do nádoby a naplňte dvou až třínásobným množstvím vody. Takto uchovávejte na tmavém místě při pokojové teplotě osm až dvanáct hodin.
Další fází je semena opláchnout a vysušit, dokud nezačnou klíčit. Oplachujte ve studené vodě 2–3 krát denně. Častým oplachováním také zabráníte hromadění bakterií. Ideální teplota vzduchu je 20 stupňů.
Semena udržujte pouze vlhká, ne příliš mokrá. Měla by být relativně rozprostřená, aby bylo zajištěno dobré proudění vzduchu. Z tohoto důvodu se vyhýbejte úzkým vysokým nádobám.
Doba klíčení se různí podle druhu semínek. Například čočka by měla být připravena ke konzumaci asi za tři dny, kdy jsou viditelné malé výhonky. Naopak vojtěška nebo ředkev se sklízejí přibližně za šest dní, když jsou výhonky dlouhé asi tři centimetry.
Před sklizní klíčky naposledy opláchněte a slijte. Nesmí být skladovány mokré, proto je dobré přebytečnou vlhkost odstranit pomocí utěrky nebo odstředivky.
Klíčky můžete rovnou zkonzumovat nebo uchovávat v nádobě v lednici, kde vydrží až pět dní, pokud jsou uchovávány ve správných podmínkách. Zde je výhoda oproti klíčkům z obchodu, které vydrží jen asi dva dny.
Teplota v chladničce by se měla pohybovat mezi třemi a pěti stupni. Pokud se klíčky začnou zbarvovat do hněda nebo pokud kysele zapáchají, nejsou vhodné k použití a měly by být vyhozeny. Nezapomeňte před dalším novým klíčením použité nakličovací zařízení důkladně sterilizovat.
Zdroje: vegsoc.org, en.wikipedia.org
Autor: Silvie Grulichová