Kiviak: Grónská specialita, která už není ani pro otrlé se silným žaludkem. Tuleň slouží jako konzerva naplněná těly ptáků

Zdroj: Shutterstock

Už samotný stručný popis jídla je odrazující. Jde o pokrm z ptáků známých jako alky, kteří se hromadně nechávají přes teplé období fermentovat. Samotná příprava je stejně děsivá jako konzumace.

Tradiční zpestření zimního jídelníčku

Obyvatelé Grónska pojmenovali toto jídlo jako „nádhernou chuť léta“. Připravuje se v teplém období a konzumuje se jako zimní delikatesa plná vitaminů. V minulosti nebylo v Grónsku v zimě dost jídla, a proto šlo o ceněný způsob, jak si zpestřit zimní jídelníček.

Kiviak je také pokrm, který je považovaný za mimořádně slavnostní a podává se na narozeninových oslavách a na svatbách. To zní skoro neuvěřitelně.

Ptáčci jako nádivka

Příprava pokrmu je náročnější a základem je asi 500 arktických ptáků. Nejčastěji se pro tento pokrm používají alky. V minulosti se jednalo o alky velké, ty už jsou ale vyhubené, a tak se používá menší druh.

Výběr ptáků je velmi zásadní. Do jednoho pokrmu se musí zvolit ptáci podobné velikostí, aby docházelo k stejnoměrné fermentaci. Když se použije i jiný druh ptáků, musí mít stejnou velikost pro dané jídlo. Pokud by se toto pravidlo nedodrželo, mohlo by snadno dojít k otravě, protože by nedošlo k optimální fermentaci.

Alka je stěhovavý pták, který žije v arktické oblasti. S příchodem jara se pohybuje v jihozápadní části Grónska, a právě to je čas, kdy začíná lov.

Když je uloveno dostatečné množství ptáčku za pomocí sítí nebo rovnou vybíráním hnízd s mláďaty, je potřeba ještě čerstvě vykuchaný tuleň, do kterého se ptáci i se zobáky a peřím uloží.

Tulení tělo sloužící jako konzerva

Tuleň tak slouží jako konzerva naplněná těly ptáků. Základem úspěchu je vytlačit z tuleně vzduch. Pak se nádivka v těle tuleně zašije a kiviak se umístí pod hromadu kamení, kde se nechá fermentovat. Poslední zbytky vzduchu se vytlačí vahou kamenů.

V optimálních podmínkách jsou za 3 měsíce ptáci připravení ke konzumaci. Běžně se ale může národní specialita nechat kvasit až 18 měsíců. Nechutný je i způsob konzumace. Obzvláště na svatební hostině to musí být i z hlediska vůně nezapomenutelný zážitek.

Netradiční hodování

Oblíbeným způsobem, jak si obyvatelé Grónska gurmánskou specialitu vychutnávají, je ukousnutí ptačí hlavy a vysátí obsahu šťáv z těla ptáka. Další možností je sníst ptáka celého. Kosti už jsou měkké a dají se pozřít.

Z pohledu Středoevropana jde o hodně divnou gurmánskou tradici, která měla zřejmě v historii své opodstatnění, pokud šlo o způsob zakonzervování potravy, která posloužila v období kruté zimy.

Dnes jde ale o jeden z nejnechutnějších pokrmů, který se udržuje díky 60 tisícům původních obyvatel, kteří žijí v zemi o rozloze přes 2 miliony kilometrů čtverečních.

Lidé z Grónska tvrdí, že právě toto jídlo, připomínající chuť Gorgonzoly, je syrovou chutí Grónska, kterou si ovšem málokterý cizinec troufne ochutnat.

Zdroj: disgustingfoodmuseum-com., rove.me
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz