Poslední jídlo by si měl člověk dát 2 až 3 hodiny před spaním. Říká se, že noční svačinky jsou jedním z důvodů přibírání. A rozhodně to potvrzují i odborníci. Přesto nás ale v noci někdy vzbudí hlad a neodolatelná touha sníst všechno, co v kuchyni najdeme. Co s tím?
Pokud vás v noci budí hlad, rozhodně to nezachráníte tím, že budete jíst těsně před spánkem. Výzkum z roku 2019 jasně ukazuje, že čím blíže před spánkem se najíte, tím pravděpodobněji budete mít v noci hlad.
Proč nás v noci budí hlad?
Důvodů, proč se v noci můžete vzbudit s pocitem hladu, je mnoho. Většina z nich souvisí s vaším životním stylem. Pokud ho tedy změníte, neměla by se tato situace stávat a vy byste měli spát v klidu až do rána.
Na vině může být například nevyrovnaná strava. V organismu vám jednoduše chybí nějaké živiny, které tělo postrádá. Neumí ale vyslat jiný signál, že je potřebuje, než navodit pocit hladu, vysvětluje AAzdraví.
Dalším důvodem k nočnímu hladu může být málo cukru v krvi. Během dne je třeba jíst vyrovnanou stravu. Před spaním si pak nikdy nedávejte smažená jídla, kofeinové nápoje nebo jídla tučná. To vše totiž způsobuje, že se další den budíte s nedostatkem energie.
Jak zahnat noční hlad?
Pokud máte problémy s nočním hladem, nastavte si zdravější jídelní režim, který by to měl dlouhodobě vyřešit. Chvíli to ale samozřejmě potrvá. Co si tedy dát, pokud vás hlad přece jen uprostřed noci probudí?
Prvním tipem je ovoce. Stačí třeba čtvrt jablka nebo hrušky. Ideálně je obalte ve skořici, která dokáže velmi rychle spravit kolísání hladiny cukru v krvi, vysvětluje web Pro ženy.
Spolehlivě zažene hlad také vajíčko uvařené natvrdo. Rozhodně po něm nepřiberete a nemusíte se bát, že bude vaše noční svačinka nezdravá. Dát si můžete také bílý jogurt, proteinový nápoj nebo ovesnou kaši.
Pokud vás noční hlad trápí dlouhodobě, budíte se i několikrát v noci a nepomáhají žádné diety, měli byste navštívit lékaře. Může se totiž jednat o příznaky nějaké závažnější nemoci. Situaci tak rozhodně nepodceňujte.
Zdroj: Apetit, Ženy, Pro ženy, AAzdraví, Novinky, NIH
Autor: Šárka Cvrkalová