Uteklo to jako voda a opět se blíží prosinec a s ním i vánoční čas. Řada lidí se už teď stresuje s tím, že nestihnou nakoupit dárky, vyzdobit dům a upéct cukroví. V posledním případě se dá problém vyřešit tím, že si pečení jednoduše rozplánujete předem.
Obchody jsou už teď plné vánočních dekorací, čokoládových postaviček a cukroví. Kdy ale začít s pečením doma? Většina lidí začíná s cukrovím okolo Mikuláše, jiní už o první adventní neděli, která letos vychází na 3. prosince.
Jako první perníčky
Pokud budete letos dělat perníčky, začněte s nimi jako s prvními. Těsto na ně je totiž potřeba nechat dva dny uležet v lednici. Navíc po jejich dopečení zdaleka nemáte hotovo.
Je potřeba je nechat několik týdnů rozležet. Díky tomu budou na Vánoce krásně měkké. Pokud je naskládáte do krabice a přidáte k nim napůl překrojená jablka, zkřehnou ještě lépe, radí server Pro ženy.
Linecké, rohlíčky a pracny
Maximálně 3 týdny před Vánoci byste měli dělat cukroví, které se potřebuje někde v chladu uležet. Pracny, linecké cukroví, vanilkové rohlíčky nebo třeba pudinkové cukroví nepotřebují tak moc času jako perníčky.
Přesto jejich příprava ale nějaký čas zabere, těsto na ně je například třeba nechat minimálně přes noc v lednici, píše Bruneta v kuchyni. Stejně jako u perníčků k těmto druhům cukroví potom dejte kousek jablka, aby do Vánoc krásně zkřehlo.
Ořechy a úly až nakonec
Těsto na ořechy můžete připravovat společně s lineckým. Poloviny ořechů pak nechte odpočívat a teprve zhruba týden před Vánocemi je slepujte máslovým krémem, který by se jinak zkazil.
Na poslední chvíli dělejte také včelí úly a prakticky jakékoli nepečené cukroví, radí iReceptář. Pokud chcete některé kousky (například košíčky) zdobit ovocem, nechte si tento krok ideálně až na samotný Štědrý den.
Zdroj: Bruneta v kuchyni, Rojikovo koření, iReceptář, Máma peče doma, Pro ženy
Autor: Šárka Cvrkalová