Kde se vzal pribináček a jak si ho můžete snadno vyrobit doma

tvarohovy_dezert
zdroj: Shutterstock

Pribináček máme všichni spojený s dětstvím, kdy to byla oblíbená pochoutka na svačinu. Ačkoli tuto dobrotu stále mnozí vyhledávají i v dospělosti, možná už jim nechutná tak, jak si pamatují z dětství.

Oblíbený Pribináček už mají děti téměř 70 let

Oblíbený dětský dezert, který vznikl v Přibyslavi, oslaví v roce 2024 už 70 let a pochutnávají si na něm už celé generace dětí. O jeho propagaci se později zasloužil i jeden český film, kde si o něm děti dokonce zpívaly.

Stopy dezertu vedou k Jindřišce Hessové z Přibyslavi, která založila mlékárnu v Hesově. Už v roce 1923 bylo založeno Mlékárenské a pastevní družstvo a z něj vznikl podnik Pribina. Ten už v roce 1947 přišel na trh s tvarohovo-smetanovým krémem pod značkou Eva a Bivoj. Už v roce 1954 sjel z výrobní linky první Pribináček.

Zdravá a výživná svačinka pro děti

Ten měl zajistit dětem kvalitní výživu, která v chudých poválečných letech byla stále problém. 16 příchutí, které dezert nabízel, dokázalo uspokojit všechny malé i velké mlsouny. Technologie výroby byla tajena a receptura přísně střežena.

V počátečních letech se ho vyrábělo 150 až 200 tun ročně. V roce 1984 už to bylo přes 2300 tun. Původní výrobek se prodával v papírovém kelímku.

Dnes už tvarohový dezert změnil složení a vyrábí se i pod jinými značkami

Dnes už je dezert napodobovaný několika dalšími značkami, jako je Lipánek nebo Bobík a do produktu byly přidány další přísady jako želatina, xanthan a škrob, cukr je doplněn fruktózo-glukózovým sirupem. Možná proto se pamětníkům zdá, že tvarohová dobrota z dětství chutná jinak.

Domácí varianta tvarohového dezertu nejen pro děti

Přestože v kupovaném produktu je poměr tvarohu a smetany 2,5 : 1, v domácích receptech se většinou uvádí množství tvarohu a smetany stejné, což dělá dezert jemnější a chutnější.

Základ pro 4 porce je:

250 g měkkého tučného tvarohu (nejlépe balené kostky, tvaroh ve vaničce není vhodný, protože je řídký)

250 g smetany ke šlehání

Aby byl dezert voňavý a atraktivní pro děti, je třeba přidat pár kapek vanilkového extraktu a 30 g sladidla. Nemusí jít nutně o cukr, ale pokud se použije i vanilkový cukr, nahradí vanilkový extrakt. Lze použít med, kokosový cukr, datlový sirup, erythritol, xylitol nebo jiné alternativy. Přidat se může třeba i kakao nebo skořice, marmeláda, čerstvé ovoce, ořechy nebo nutella.

Tvaroh se smíchá se smetanou, sladidlem a s vanilkovým extraktem. Pokud se použije řidší tvaroh z vaničky, je vhodné dát o něco méně smetany. Vše se vyšlehá do hladkého krému. Ideální je elektrický šlehač, ale zvládne to i ruční šlehač, jen to trvá déle.

Každý tvaroh má trochu jinou konzistenci, a tak se výsledný krém může trošku naředit mlékem, pokud se zdá hustý. Pokud je naopak řídký, jde zahustit kakaovým práškem. S kakaem lze také vytvořit kontrastní krém k bílému, což vypadá dobře ve sklenicích.

Hotový krém se podává v miskách nebo ve sklenicích a může se nazdobit a dochutit dle chuti.

Zdroj: Paleo Snadno, Vaření, Wikipedia

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz