Kateřina Cajthamlová je lékařka a odbornice na zdravé stravování. Lidé si ji mohou pamatovat například z pořadu Jste to, co jíte. Po jeho natáčení sama přibrala pár kilogramů. Nikdy se s tím ale netrápila. A stejně tak by se podle jejích slov nemělo trápit mnoho dalších žen.
Obezita vyšších stupňů ohrožuje lidské zdraví. Proto je velmi důležité dodržovat zdravý životní styl. Neznamená to ale, že by ženy, které přiberou pár kilogramů, měly hned začít panikařit. Ona sama svá kila navíc považuje za zdravá.
„Velikost 36 jsem měla po třech letech velice traumatického rozvodu jako samoživitelka s dvěma dětmi. Byla jsem vychrtlá na kost,“ říká v pořadu Na kafeečko.
Skutečně jste to, co jíte?
Ačkoli Cajthamlová provázela pořadem s názvem Jste to, co jíte a snažila se lidem pomoci shodit nadbytečná kila, v nedávné době prohlásila, že náš jídelníček vlastně ovlivňuje naši postavu jen minimálně.
„To, jak vypadáme a jak jsme zdraví, je velmi málo ovlivnitelné tím, co jíme. Ovlivňuje to naše genetika, hormonální hladina, psychogenní stres a to, jak se hýbeme. Strava stojí až na konci,“ vysvětlila pro Super.
Jak se člověk stravuje, je ale přesto důležité. Má to totiž vliv nejen na to, jak vypadáme, ale i jak se cítíme. Nezdravá strava může vést k závažným zdravotním problémům i u hubených osob.
Matky s velikostí přes 40 jsou normou
Podle Cajthamlové si hodně žen dělá se svou postavou starosti, ačkoli k tomu vůbec nemají důvod. Často se to týká maminek, které za sebou mají minimálně dva porody.
„Pokud jste matka pěti dětí, tak velikost 40 nebo 42 bude ta dolní. Matrona bylo v Římě označení matky mnoha synů a byla to robustní žena adrenalinového typu postavy, která rozhodně neměla uzoučký pas,“ cituje její slova Lifee.
Ačkoli tak lékařka před obezitou varuje a doporučuje zdravý životní styl, zároveň upozorňuje, že nějaké to kilo navíc hned neznamená problémy. Ironicky podle ní ale často právě lidé, kteří nemusejí, svou postavu hrotí daleko více než ti, kteří by se skutečně měli na hubnutí zaměřit.
Zdroj: YouTube, Lifee, Super, iDNES, Extra, School of Public Health, WHO
Autor: Šárka Cvrkalová