Mrkev bezesporu patří do zdravého jídelníčku. Vždyť už naše babičky nebo maminky nám jako malým dětem kladly na srdce, ať sníme všechnu tu krásně oranžovou mrkvičku, protože je přece tak moc dobrá na oči.
Mrkev spadá mezi zdravé potraviny. Není jen oblíbenou přílohou, ale také chutnou součástí smoothie nebo na první pohled obyčejnou svačinkou.
Napadlo vás ale někdy zamyslet se nad tím, co se stane s vaším tělem, pokud budete mrkev křoupat každý den?
Není pochyb o tom, že je prospěšná zdraví
Když se podíváte na mrkev, asi jen stěží se vám hlavou mihne myšlenka, že je škodlivá pro naše zdraví. Vždyť je tomu právě naopak. Věděli jste, že je mrkev doslova nadupaná vitaminy, antioxidanty a že v ní nechybí ani tolik důležitá vláknina?
Konzumace mrkve se nám (možná právě díky starostlivým babičkám) vryla do paměti především ve spojitosti se zdravým zrakem. Podle serveru eatthis.com je ale mnohem více důvodů, proč mrkev zařadit do svého jídelníčku.
„Ačkoli je pravda, že vitamin A může podporovat zdravé oči, je důležité si uvědomit, že jeho přínos je specifický pro snížení rizika šerosleposti (neschopnost vidět ve tmě) a některých očních onemocnění.
Co dalšího se stane, když budete jíst mrkev?
„Pravidelná konzumace mrkve může zlepšit vaši pokožku tím, že pomáhá předcházet poškození sluncem, které je častým viníkem rakoviny kůže a předčasného stárnutí kůže,“ vysvětluje internetový web healthdigest.com.
Zároveň ale varuje, že i nadměrné množství této bezesporu zdravé zeleniny může být spíše na škodu: „Pokud jíte příliš mnoho mrkve, může to mít nečekaný účinek na vaši pokožku – nadměrné množství beta-karotenů ve vašem krevním řečišti může dát vaší pokožce oranžovou barvu. Tomu se říká karotenémie. Naštěstí je neškodná a zmizí, jakmile přestanete jíst příliš mnoho mrkve.“
Co je karotenémie?
Možná vás vyděsila představa, že když se nebudete v konzumaci mrkve nikterak omezovat, bude vaše pokožka oranžová a vy budete druhým pro smích. Některým se možná při této příležitosti vybavily vtipné scény z filmů, kde to postava přežene v soláriu a následně je oranžová jako pomeranč.
A co to ta karotenémie vlastně je? Šikovně to vysvětluje web netinbag.com: „Karotenémie je benigní stav charakterizovaný žloutnutím dlaní, chodidel nohou, obličeje a dalších oblastí kůže. K tomuto stavu dochází, když se v krvi hromadí nadbytek karotenu, žlutého pigmentu, který se nachází v potravinách. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců, jejichž strava sestává z potravin bohatých na karoten, jako je mrkev, zelená a žlutá zelenina a mléko. Karotenémie obvykle nevyžaduje lékařské ošetření a fyzické příznaky obvykle odezní samy o sobě s malými dietními změnami.“
Zdroj: eatthis.com, healthdigest.com, netinbag.com
Autor: Karolína Nezbedová