Syn hudebníka a producenta Karla Vágnera a manžel modelky Simony Krainové podstoupil před několika dny deep cleaning neboli očistnou proceduru těla. Jde o ájurvédskou očistu – Panchakarma, o které toho mnoho lidí příliš neví.
Pojďme se společně podívat, co je to ájurvédská Panchakarma a k čemu vlastně slouží.
Co je Panchakarma?
Jde o unikátní systém očistných terapií, který se vyznačuje vysokou intenzitou a transformací. Cílem této metody je zbavit tělo veškerého nežádoucího odpadu. Tento speciální terapeutický proces zahrnuje pět typů procedur.
Tyto procedury se zaměřují na různé části – detoxikace těla, posílení imunitního systému, nastolení rovnováhy, zbavení se nemocí, příprava na omlazení. Každou z těchto procedur je potřeba podstoupit postupně, přičemž je tělo na každou z těchto procedur připravováno.
„Ájurvédská očista vytahuje toxiny z těla, také vytahuje přebytečnou Vátu, Pittu a Kaphu z tkání do trávicího traktu, aby je odstranila. To zase odblokuje kanály a obnoví rovnováhu. Tato očista je známá jako Panchakarma, což doslova znamená pět akcí nebo postupů,“ píše web yo1.com.
Výhody a přínosy Panchakarmy
Ájurvédská očista těla přináší několik výhod a přínosů pro naše zdraví a tělo jako takové. Mluvíme zde například o odstranění toxinů z celého organismu, uzdraveném trávicím systému, zvýšené imunitě nebo sníženém stresu.
Panchakarma také bojuje proti stárnutí, zlepšuje vzhled pokožky, napomáhá při hubnutí, přispívá k hluboké relaxaci a nabízí meditativní pohled na život. Panchakarma by se měla provádět pokaždé, kdy na sobě pociťujete nadbytek Ama neboli toxických vedlejších produktů – emocí, nestráveného jídla a zážitků.
Jak poznat, že se přesně tohle děje? Podle webu chopra.com se nadbytek Ama v těle projevuje únavou, podrážděností, ztuhlostí v těle, nežádoucím přírůstkem hmotnosti, kvasinkami, kožními problémy nebo bílým povlakem na jazyku.
Jak Panchakarma probíhá
Panchakarma zahrnuje pět terapeutických částí. První z nich je Vamana, jde o kontrolované léčebné zvracení přinášející harmonii Kapha dóše. Cílem je odstranit a snížit tvorbu hlenu v těle. Druhou fází je Virechanam neboli průplachy. V této fázi se odstraňují toxiny nahromaděné v játrech a žlučníku.
Následuje Vasti. „Vasti přináší harmonii všem ájurvédským dóšám, Pitta, Kapha, Váta. Dochází k očistě tlustého střeva. Tato terapie se provádí léčebnými oleji nebo Ghee. Vždy jí provádějí pouze zdravotně vzdělaní terapeuti,“ vysvětluje web ajurvedska-medicina.cz
Čtvrtou fází je Nasyam čili proplachy nosu. Provádí se pro odstranění toxinů z oblasti hlavy a krku za použití léčebných olejů. Poslední fáze je Rakta Moksha neboli očista krve. Provádí se jen velmi zřídka, opravdu jen ve speciálních případech a v České republice není tento způsob očisty povolen.
Karel Vágner a deep cleaning
Podnikatel Karel Vágner se na svých sociálních sítích podělil s příspěvkem o tom, že podstoupil první část očisty.
„Dnes jsem absolvoval první část očisty deep cleaning. Každý to má samozřejmě individuálně, ale věřím, že je třeba se jednou za čas očistit od světa, ve kterém žijeme,“ napsal k příspěvku.
Zdroj: yo1.com, ajurvedska-medicina.cz, chopra.com
Autor: Natálie Kabourková