Pokud jste již přesycení smaženým kaprem s bramborovým salátem a přemýšlíte nad jinými úpravami, určitě vyzkoušejte kapra na pivu. Ale nejprve si přečtěte, proč se vánoční rybou stal právě kapr.
Čím si oblibu získal zrovna kapr?
Odborník na dějiny stravování Martin Franc pro Seznam Zprávy vysvětlil, proč se součástí štědrovečerní hostiny stal kapr, který není chuťově ani vzhledově zrovna nejzajímavější rybou.
„Protože kapr byl nejdostupnější a nejrozšířenější ryba i v minulých staletích. Když se třeba na začátku 18. století určovaly ceny základních životních potřeb pro pražské trhy, tak tam figurovaly i ryby. A tou nejdostupnější rybou byl právě kapr. Druhá cena, která se tam objevovala, byla cena za štiku,“ vysvětlil.
Historie kapra o Vánocích
První zmínky o pojídání kapra o Vánocích se v českých zemích objevují podle webu Expats v 17. století, předtím bylo omezeno na zámožné a šlechtické vrstvy a většina prostého lidu si dávala skromné pokrmy, jako je houbový kuba, zelná polévka a další, převážně bezmasá jídla.
Široce rozšířená sváteční konzumace kapra začala pravděpodobně až v 19. století. Původní recept na smaženého kapra se připisuje spisovatelce Magdaleně Dobromile Rettigové, matce české kuchyně.
Nejstarší způsoby pečení kapra spočívaly v použití bílého vína nebo octa, případně se pekl ve sladké švestkové omáčce s perníkem. Zmínky o smaženém kaprovi s bramborovým salátem se objevují až v roce 1924; bramborový salát se dokonce stal tradiční štědrovečerní přílohou až v 50. letech 20. století. Ostatně za první republiky byl kapr skutečně oblíbeným pokrmem během postní doby a jeho spotřeba o Velikonocích byla jen o málo nižší než o Vánocích.
O tom, že má kapr pevné místo na štědrovečerní tabuli, svědčí také rozšířený vánoční zvyk. Kdo si na Štědrý den dá pod talíř kapří šupinu, ten bude mít v nadcházejícím roce dostatek peněz. Někdo si také dává šupinu do peněženky, aby se mu v ní držely peníze.
Recept na kapra na pivu
Kromě kapra a černého piva (300 mililitrů) budete potřebovat 3 cibule, 200 gramů anglické slaniny, sůl, hladkou mouku a tuk na pečení.
Kapra zbavte šupin, naporcujte, osolte a obalte v hladké mouce. Obaleného kapra osmahněte na pánvi na tuku. Poté porce kapra naskládejte do zapékací nádoby, přidejte cibuli nakrájenou na kolečka, kostičky anglické slaniny a vše zalijte pivem. V troubě předehřáté na 200 °C pečte zhruba půl hodiny.
Zdroj: Seznam zprávy, Expats, Prima Fresh
Autor: Dominika Jandorová