Nadužívání antibiotik je vážným a často probíraným problémem, o kterém však stále nevíme všechno. Jedním z méně prozkoumaných důsledků přemíry antibiotik a rozházeného imunitního systému jsou plísně, především ty ve střevech.
Ohrožená střevní mikroflóra
Střeva mají v lidském organismu nenahraditelnou funkci. Dochází v nich k trávení potravy, odstraňování škodlivých látek z těla, ovlivňují imunitní systém a také psychiku.
Vyvážená střevní mikroflóra je zásadní pro správné fungování organismu, ale vlivem nezdravého životního stylu jsou střevní potíže častým původcem onemocnění.
Nadmíra cukru, lepku, alkoholu, nadužívání antibiotik, antikoncepce či steroidních přípravků, nedostatek pohybu, to vše působí negativně na naše střeva a tím pádem i na imunitu.
Komplex bakterií a plísní
Jedním z důsledků špatné péče o střeva, a to hlavně nadužívání antibiotik, je plísňová infekce invazivní kandidóza neboli kandidémie.
Antibiotika si poradí s bakteriemi, jenže u toho zároveň zatíží celý imunitní systém a oslabí tak obranyschopnost střev, čehož využijí právě plísně. Množení plísní je však podle nové studie zveřejněné v časopise Cell Host and Microbe doprovázeno dalším nepříjemným jevem – množením bakterií.
Na namnožené bakterie sice lze opět použít antibiotika, jenže ty zároveň podpoří růst plísní, čímž vzniká na léčení velmi komplikovaný systém.
Jak poznat přítomnost střevních plísní?
Střevní plísně se u pacienta mohou projevit nadýmáním, nevolností, velkou chutí na sladké nebo alkohol, únavou, výtokem z pohlavních orgánů, zápachem z úst, plísňovým onemocněním kůže, nehtů nebo psychickými problémy, jako jsou deprese a úzkosti.
Odstranění plísní je dlouhodobější proces, který by se měl skládat ze změny jídelníčku, zklidněním se, nasazením probiotik, éterických olejů a zařazením pohybu.
Účinná pomoc potravin a éterických olejů
Ze stravy je potřeba odstranit cukr, mléko, bílou mouku, rafinovanou kuchyňskou sůl a omezit živočišné tuky. Naopak pomáhá zařazení zeleniny, luštěnin, semínek nebo tepelně upraveného ovoce.
Střevní mikroflóře pomáhají probiotika, které najdete v kefíru, nápoji kombucha, fermentované zelenině či kysaném zelí.
Velmi účinné je nasazení sedmidenní kúry éterických olejů, a to hlavně z máty peprné a dobromyslu. Stačí si třikrát denně nakapat 1 až 3 kapky na jazyk, nebo do nápoje či lžičky medu. Po kúře éterických olejů se doporučuje nasadit týdenní kúru s grepovými jádry, v podobě prášku či tinktury, kterou stačí brát po špetkách dvakrát denně.
Změna životního stylu
Tvorbu plísní podporuje také stresový hormon kortizol, proto je důležité zaměřit se na emoce a zbytečně se nestresovat.
Pro celkové zdraví organismu je velmi důležitý dostatek pohybu, který mimo jiné podporuje práci střev. Jestliže se nechcete věnovat sportu, zařaďte alespoň každodenní procházky.
Zdroj: Michail S.Lionakis, Long-term antibiotic exposure promotes mortality after systemic fungal infection by driving lymphocyte dysfunction and systemic escape of commensal bakteria, 2022, ČT24, iReceptář, Biooo, Příznaky transformace
Autor: Dominika Jandorová