Mnoho lidí užívá doplňky stravy, které mají prospívat zdraví mozku a podporovat kognitivní funkce. Problém však spočívá v nedostatku přesvědčivých důkazů prokazujících účinnost těchto doplňků. Z velké části jde pouze o důl na peníze.
Hlavním problémem volně prodejných doplňků stravy je nedostatečná regulace. „Tvrzení uváděná na obalu a v doprovodných materiálech u doplňků stravy tedy nejsou po odborné stránce posuzována (např. zda rostlina obsažená v doplňku stravy skutečně má výrobcem deklarovaný účinek nebo zda výrobek může skutečně příznivě působit při obtížích, které výrobce uvádí),“ varuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tato mezera v regulaci umožňuje výrobcům uvádět tvrzení o mentální stimulaci nebo zlepšení paměti, aniž by doložili účinnost svého výrobku.
Nedostatek důkazů
Mnoho doplňků stravy působících na mozek se zaměřuje na omega-3 mastné kyseliny, vitamin E, různé vitaminy skupiny B nebo jejich kombinace. Důvody pro tento výběr vycházejí z diet, jako je středomořská, DASH a MIND, o nichž je známo, že zlepšují kognitivní funkce. Studie však zatím neposkytly konkrétní důkazy, které by potvrzovaly účinnost izolovaných vitaminů nebo minerálů na zlepšení zdraví mozku.
Například u omega-3 mastných kyselin, zejména EPA a DHA obsažených v tučných rybách, které jsou nedílnou součástí tvorby mozkových buněčných membrán, je podle lékařské fakulty harvardské univerzity prospěšná spíše přímá konzumace ryb než jejich doplňky. Ani ginkgo biloba, prodávaný pro své účinky na paměť, nemá oporu ve výzkumu. Studie Ginkgo Evaluation of Memory (GEM), které se zúčastnilo více než 3 000 starších dospělých, nezjistila žádné významné snížení celkové míry demence při užívání ginkgo biloby.
Slibné doplňky stravy
U některých látek však přeci jen nějaké studie najdeme. Výzkum z roku 2022 naznačuje potenciální kognitivní přínos kreatinu, včetně zotavení po poranění mozku a zlepšení kognitivních schopností.
Kofein je známý svými kognitivními účinky a v mírném množství je spojován se zlepšením bdělosti, nálady a snížením rizika poklesu kognitivních funkcí (viz studie Astrid Nehlig). L-theanin, který se nachází v čaji, slibně zlepšuje duševní výkonnost a koncentraci, přičemž studie Johna Foxe poukázala na snížení počtu chyb při řešení kognitivních úkolů.
Cholin, který se nachází ve vejcích, podporuje tvorbu acetylcholinu, jenž má zásadní význam pro paměť. Studie z roku 2021 naznačuje jeho možnou roli při snižování rizika poklesu kognitivních funkcí.
Závěrem
I když doplňky stravy mohou potenciálně řešit nedostatky ve výživě, základem optimálního zdraví mozku zůstává vyvážená strava a zdravý životní styl. Navíc živiny přijímané z potravy mívají lepší vstřebatelnost než živiny z doplňků stravy.
Zdroj: Harvard University, Forbes, Státní úřad pro kontrolu léčiv, Steven T DeKosky, The Ginkgo Evaluation of Memory (GEM) study: design and baseline data of a randomized trial of Ginkgo biloba extract in prevention of dementia, 2006, Scott C Forbes, Effects of Creatine Supplementation on Brain Function and Health, 2022, Astrid Nehlig, Effects of coffee/caffeine on brain health and disease: What should I tell my patients?, 2016, John J Foxe, Assessing the effects of caffeine and theanine on the maintenance of vigilance during a sustained attention task, 2012, Lu Liu, Choline Intake Correlates with Cognitive Performance among Elder Adults in the United States, 2021
Autor: Dominika Jandorová