Jód patří mezi prvky, jejichž příjem bychom si měli hlídat. V ČR jej přesto přijímáme nedostatčně, což může být nebezpečné u dětí i dospělých.
Potraviny s vysokým obsahem jodu
Jód (I) je prvek, kterému sice není z hlediska příjmu z potravy věnována taková pozornost, přesto je podstatný pro správný vývoj lidského organismu. Patří přitom mezi tzv. mikroelementy, které sice není nutné přijímat ve velkém množství, i tak je ale potřebujeme k životu. Doporučená denní dávka činí 150 μg. Tento prvek je přítomen zejména v mořské vodě, takže jeho dobrým zdrojem jsou mořské ryby a plody moře, vegetariáni a vegani mohou zase využít mořské řasy, kde se nachází primárně (mořští živočichové jej do těla dostávají jejich konzumací), a to především v dulse a kombu.
Proč je jod důležitý pro lidské zdraví?
Jód je prvkem, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy, která produkuje určité hormony (především tyroxin). Ty se podílejí na metabolismu živin (např. na metabolismu tuků a vytváření bílkovin). Proto jsou podstatné pro zachování energie, ale zároveň důležité pro psychiku a mentální funkce a podílí se rovněž na kvalitě vlasů, nehtů a zubů. Vzhledem k tomu, je tento prvek velmi významný pro děti a dospívající, ve zvýšené míře by jej měli přijímat těhotné a kojící ženy, a to 220 μg, resp. až 290 μg, neboť ovlivňuje růst plodu i malých dětí.
Nedostatek a nadbytek jodu
Jód je vylučování především pocením, proto by si jeho příjem měli hlídat především fyzicky aktivní lidé. Při nedostatečném příjmu přitom hrozí některá rizika. Dlouhodobá nedostatek tohoto prvku se může projevit poruchou funkce štítné žlázy, což se může projevovat i tzv. strumou (zvětšením). Vylučované hormony přitom souvisí s vývojem pohybové soustavy i mozku, takže se nedostatek během vývoje může projevit i sníženou inteligencí. V dospělosti se projevuje také zvýšenou únavou a nervozitou, zhoršenou imunitou, stejně jako zhoršením kvality vlasů, nehtů a kůže.
V České republice aktuálně lidé přijímají průměrně 70μg denně, což je zhruba polovina doporučené denní dávky. Jod se přitom vyskytuje rovněž v třešních, višních, mléčných výrobcích nebo vejcích, takže se není potřeba zaměřovat pouze na ryby, mořské plody a řasy, které jsou ale přesto jeho nejlepším zdrojem. Existují rovněž doplňky stravy s obsahem tohoto prvku, s jejichž množstvím byste to ovšem neměli přehánět. Nadbytek jódu může vést k nadměrné činnosti štítné žlázy (tzv. hypertyreóze), které se projevuje podobnými symptomy jako při nedostatku.