V současné době bohužel není výjimkou, že se mnoho párů se v průběhu své cesty k rodičovství setkává s problémy s otěhotněním. Přestože faktory ovlivňující reprodukční zdraví jsou skutečně různorodé, klíčovou roli ve snaze o pozitivní těhotenský text hraje také strava. Není tak divu, že stále stále více odborníků poukazuje na význam správné výživy při plánování těhotenství. Pojďme se společně podívat, jaká jídla a důležité živiny mohou podpořit reprodukční zdraví a zvýšit šance na úspěšné otěhotnění.
Dokáže strava ovlivnit šanci na otěhotnění?
I v případě, že jste teprve na počátku snažení, jistě jste se pustili do průzkumu terénu a svých možností. Přestože asistovaná reprodukce dnes nabídne rozmanité množství metod, které vám k vlastnímu potomkovi pomohou i v případě, že se přirozenou cestou nezadaří, vysněné dvě čárky na těhotenském testu můžete podpořit i malými změnami svého životního stylu.
Ačkoliv vážnější problémy s neplodností je samozřejmě třeba řešit s lékařem, v mnoha případech stojí za potíže s otěhotněním nevhodný životní styl. Zdravá a vyvážená strava tak může spolu s celkovým zlepšením životního stylu pozitivně ovlivnit reprodukční zdraví obou partnerů a vytvořit optimální prostředí pro početí a následné těhotenství.
Kterým jídlům se vyhnout?
Než se podíváme na jídla, která je vhodné před a během snažení o miminko do jídelníčku zařadit, zastavme se u jídel, kterým byste se měli naopak vyhnout. V prvé řadě myslete na svou tělesnou hmotnost, která by neměla být příliš nízká, ale ani příliš vysoká. Udržováním zdravé hmotnosti prostřednictvím vyvážené stravy a fyzické aktivity můžete zvýšit pravděpodobnost úspěšného otěhotnění. Z toho hlediska nebude na škodu omezit průmyslově zpracované potraviny plné bílého cukru a nezdravých tuků
Přestože panuje velké množství mýtů ohledně konzumace pálivých pokrmů a rizika ovlivnění vývoje plodu či dokonce potratu, můžeme vás uklidnit. Pálivá jídla si můžete do syta vychutnávat jak v období snažení, tak začátku a v průběhu těhotenství. Je však třeba poznamenat, že výrazně kořeněná a ostrá jídla mohou zhoršovat pálení žáhy v těhotenství, a je tak možné, že je z jídelníčku vyřadíte dobrovolně.
Jídla podporující hormonální zdraví
Teď už však k jádru dnešního článku – jaká jídla do jídelníčku naopak zařadit, abyste zvýšili šanci na otěhotnění? Z hlediska hormonálního zdraví, které je pro početí naprosto klíčové, nezapomeňte na dostatečný příjem zdravých tuků, respektive omega-3 mastných kyselin. Ty najdete například v tučných rybách, ale třeba také semíncích a ořeších, potažmo také rostlinných olejích.
Pro reprodukční zdraví jsou prospěšné rovněž vitamíny skupiny B, které najdeme v celozrnných produktech. Ty mají mimo jiné nízký glykemický index, a tedy i příznivý vliv na hladinu inzulinu v krvi, což má pozitivní účinek na plodnost.
Tím seznam potravin, které zařadit do jídelníčku pro zvýšení šance na otěhotnění, rozhodně nekončí. Chybu neuděláte konzumací mléčných výrobků, které jsou jak bohaté na bílkoviny. Pokud jste až dosud jedla červené maso spíše příležitostně, možná je správný čas na jeho vrácení na váš talíř – obsahuje totiž železo, minerál důležitý pro prevenci anémie, která může negativně ovlivnit reprodukční schopnost. Pokud není červené maso nic pro vás, do jídelníčku můžete zařadit také dostatek luštěnin, ořechů a zelené listové zeleniny.
Další, ale ani zdaleka ne poslední potravinou, kterou byste měli při snaze o miminko zařadit do jídelníčku, jsou vajíčka. A to platí nejen pro dámy, ale také pány! Vajíčka jsou zkrátka a dobře potravinou plnou cenných látek, které podpoří plodnost u obou pohlaví. Jsou bohatá jak na kvalitní bílkoviny, které jsou klíčové pro správný růst a vývoj vajíček a spermií, ale také obsahují různé vitamíny a minerály, včetně vitamínu B12, riboflavinu, selenu a železa, které jsou důležité pro optimální fungování reprodukčního systému. Dále jsou vajíčka jsou významným zdrojem cholinu, což je esenciální živina, která hraje klíčovou roli ve vývoji mozku plodu. Zejména vaječný žloutek obsahuje zmiňované omega-3 mastné kyseliny. Pominout nemůžeme ani na obsahu vitamínu D, který je důležitý jak pro reprodukční zdraví mužů, tak pro hormonální rovnováhu u žen.
Jídla pro podporu správného vývoje dítěte
Řada z výše uvedených potravin je prospěšná nejen z hlediska zvýšení šance na otěhotnění, ale také následného vývoje plodu. Svému miminku a jeho zdraví a správnému vývoji prospějete především konzumací potravin bohatých na kyselinu listovou neboli folát, který je nezbytný pro prevenci vad nervové soustavy. Obsažený je například v tmavě zelené listové zelenině, jako je špenát a brokolice, fazolích, ořeších a celozrnných produktech. Naopak se vyhněte přílišné konzumaci vitamínu A, který může ve větším množství plodu spíše uškodit. Nachází se například v játrech, a konzumujte je tak s ohledem na rčení “všeho s mírou”.
Pestrá strava či doplňky stravy?
Samozřejmě se nabízí otázka, zda si neulehčit život pořízením multivitamínu z lékárny, který obsahuje vše potřebné. Přestože doplňky stravy jsou skutečně řešením, zejména v případě nejrůznějších potravinových intolerancí a alergií, případně silných nevolností v počátcích těhotenství, pestrá strava by měla být naprostým základem. Zkrátka a dobře, potraviny obsahují komplexní směsi živin, které spolu interagují a vzájemně se podporují. Například vitamín C z ovoce může zvýšit absorpci železa z luštěnin. Tato synergie může být ve formě doplňků stravy je obtížně replikovatelná.
Tím však přednosti bohatého jídelníčku nekončí: potraviny obsahují také fytochemikálie a vlákninu, které mají pozitivní vliv na zdraví, ale nejsou běžně přítomny ve formě doplňků. Pestrá strava jednoduše zajišťuje, aby tělo získalo širokou škálu živin potřebných pro různé funkce a procesy. Některé živiny ve formě doplňků nemusí být tak efektivně absorbovány tělem jako živiny přirozeně obsažené v potravinách.