Jídelníček během menstruačního cyklu: Při křečích si dejte čokoládu, během ovulace vločky

Menstruacni_cyklus
Zdroj: Pormezz / Shutterstock.com

Tento článek bude sice zaměřený na ženy a jejich cyklus, ale i pánové se v něm mohou mnohé dozvědět. Například to, co uvařit své drahé polovičce v průběhu jejího cyklu, aby ji nejen potěšili, ale i udělali něco pro její zdraví a duševní pohodu.

Menstruační cyklus ovlivňuje ženské tělo fyzicky i psychicky, což není žádná novinka. Ale věděli jste, že má vliv i na metabolismus?

V hlavní roli hormony

Hormonální výkyvy, ke kterým dochází během menstruačního cyklu, mohou ovlivnit různé aspekty metabolismu, včetně rychlosti metabolismu, citlivosti na inzulín a regulace chuti k jídlu.

„Estrogen a progesteron, primární hormony zapojené do menstruačního cyklu, mohou ovlivnit výdej energie, využití makroživin a signály hladu,“ vysvětluje dietoložka Brea Lofton.

V každém cyklu mají tedy hormony jinou hladinu a jinak působí na naše tělo. Dle jejich hladiny by tedy žena měla upravit svůj jídelníček.

Zároveň pak tato změna může ženě pomoci se zvládáním problémů spojených s menstruací.

Jídlo při menstruaci

Menstruační cyklus začíná menstruací a trvá přibližné 5 až 7 dní. Během této fáze jsou oba hormony progesteron a estrogen na nejnižší úrovni.

Během menstruace tělo produkuje nadbytek volných radikálů, které mohou přispívat k bolesti a křečím.

Toto období je tedy vhodné pro vysoký příjem antioxidantů, mezi které patří zelená zelenina, ořechy, celozrnné výrobky, sladké brambory, červené zelí, bobule a zelený čaj.

Pokud trpíte na křeče, je dobré zapojit do jídelníčku například hořkou čokoládu, která je zároveň skvělým zdrojem železa a hořčíku. Čokoláda také pomůže s anémií, ke které může dojít při silné menstruaci.

Folikulární fáze

Po menstruaci přichází folikulární fáze trvající přibližně od 8. do 13. dne. Na začátku fáze jsou hormony na nízké hladině, ale na jejím konci estrogen dosahuje vrcholu.

Obecně platí, že toto zvýšení estrogenu může způsobit, že se budete cítit šťastní.

Během této fáze tělo efektivněji spaluje tuky díky zvýšené citlivosti na inzulín. Můžete tedy konzumovat sacharidy s pomalým vstřebáváním, což vašemu tělu pomáhá zpracovat sacharidy a využít je co nejdříve pro energii, místo aby je ukládalo jako tuk.

Doporučují se jíst nerafinované sacharidy, jako je hnědá rýže, oves, luštěniny, čočka a ovoce bohaté na vlákninu, jako jsou hrušky a jablka.

Ovulační fáze

Období mezi 14. a 17. dnem se nazývá ovulační fází. I během této fáze dochází k efektivnějšímu spalování tuků a stále platí doporučení konzumovat sacharidy s pomalým vstřebáváním.

Ideální jsou ovesné vločky, celá zrna, quinoa, ječmen, čočka a fazole, které mohou pomoci zabránit prudkým nárůstům inzulinu a snížit náznaky hladu.

Luteální fáze

Poslední fáze trvající do konce cyklu je luteální. Po ovulaci hladiny estrogenu klesnou a je na řadě progesteron, aby stoupl na nejvyšší úroveň.

Opět je dobré vrátit se k antioxidantům, které v této fázi pomohou i s velmi nepříjemným premenstruačním syndromem (PMS).

V tomto období by žena měla zvýšit přísun vitamínu B6, který také napomáhá s PMS.

A pokud si právě říkáte, že nemá smysl upravovat jídelníček kvůli týdenní menstruaci, tak jen pro zajímavost: žena stráví v průměru 7 let svého života menstruací. To už je dobrý důvod k zamyšlení nad změnou.

Zdroje: RealSimple, NDTV, Bodywise, MedicalNewsToday

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz