Jedlou sodu máme doma asi úplně všichni. Není žádným překvapením, že mnoho běžných surovin na vaření má využití i mimo kuchyni – a soda je toho krásným příkladem. Nejedna hospodyňka se na ni spoléhá i při úklidu.
K čemu jedlou sodu používáte vy? Možná to nevíte, ale její všestranné využití je opravdu pestré. Na jedlé sodě je skvělé to, že toho umí tolik a přitom stojí jen pár korun. K čemu všemu ji tedy u vás doma můžete použít?
Perfektní na čištění dřezu
Je součástí snad každé kuchyně, neumíme si chod domácnosti bez jeho přítomnosti představit, ale často nás trápí, že je pořád špinavý a zapatlaný.
Řeč je o kuchyňském dřezu. Také vás rozčiluje, že působí zanedbaně a zašle? Na pomoc přichází jedlá soda, která funguje jako mírné abrazivo.
Stačí smíchat jedlou sodu s vodou (někdo ji pro ještě větší účinek míchá s citronovou šťávou), vytvořit pastu a tu poté použít na vyčištění dřezu.
Skvělá jako lapač pachů
Určitě i vám se někdy stalo, že jste otevřeli dveře do lednice a do nosu vás udeřil možná nepříliš vábný odér.
Na vině jsou různé potraviny, které se zde společně skladují, a kombinace jejich vůní může vyvolat nepříjemný pach.
„Jedlá soda absorbuje pachy,“ informuje huffpost.com. Co to znamená? Že stačí nasypat trochu sody do misky a tu vložit do lednice. Soda se postará o to, že se žádný odér z lednice už linout nebude.
Užitečná pro osvěžení ručníků
Stává se poměrně běžně, že ručníky tzv. zasmrádnou. Máte-li pocit, že vaše ručníky příliš nevoní, použijte jedlou sodu pro jejich osvěžení.
Nic na tom není. Vložte ručníky do pračky, přidejte prací prostředek, jak jste zvyklí, a kromě něho nasypte do bubnu přímo na ručníky ještě půl hrníčku jedlé sody.
Ideální na mastnotu
S mastnotou se (nejčastěji v kuchyni) potýkáme čas od času asi úplně všichni. Když nepomáhá přípravek na mytí nádobí ani jiný přípravek, přichází na řadu jedlá soda.
Můžete ji použít nejen na vyčištění třeba mastné desky za sporákem, ale funguje výborně i pro odmočení mastného nebo připáleného nádobí.
„Smíchejte dvě lžíce jedlé sody s mýdlovou vodou,“ radí realtor.com a poté do této směsi ponořte mastné či připálené nádobí. Nechte ho máčet alespoň 20 minut a poté umyjte.
Nápomocná při čištění šperků
Pokud máte stříbrné šperky, můžete je namočit do směsi jedlé sody a horké vody v misce vyložené hliníkovou fólií. Procesem iontové výměny se skvrna přenese ze stříbra do vody. Po vyjmutí šperky jemně otřete hadříkem.
Zdroj: huffpost.com, realtor.com
Autor: Karolína Nezbedová