Pro mnohé je vapování zdravější alternativou klasického kouření. Někdo bere elektronické cigarety jako přechodnou stanici k úplnému vyloučení cigaret ze svého života. E-cigarety však nejsou zdaleka takovou výhrou, jakou by se mohly zdát.
Elektronické vs. klasické cigarety
E-cigarety zahřívají nikotin (získaný z tabáku), aromata a další chemické látky a vytvářejí aerosol, který vdechujete. Běžné tabákové cigarety obsahují 7 000 chemických látek, z nichž mnohé jsou toxické. Při vapování jste tak vystaveni menšímu množství toxických chemikálií.
Na druhou stranu, u elektronických cigaret existuje mnoho neznámých včetně toho, jaké chemické látky tvoří výpary a jak dlouhodobě ovlivňují fyzické zdraví.
V souvislosti s vapingem došlo například k výskytu poranění plic a úmrtí, které postihují zejména osoby, které upravují svá vapovací zařízení nebo používají upravené e-liquidy na černém trhu.
Při vapování nevíte, co kouříte
Elektronické cigarety i běžné cigarety obsahují nikotin. Do elektronických cigaret se ovšem prodávají extra silné náplně, které obsahují vyšší koncentraci nikotinu.
S tím souvisí obecný problém náplní do elektronických cigaret. Farmakologicky aktivní složky vapingových produktů nejsou regulovány a metody, kterými jsou extrahovány a suspendovány v roztoku, se značně liší.
Rizikové profily těchto inhalovaných chemických směsí se výrazně mění v závislosti na způsobu, jakým jsou vaporizovány nebo zahřívány. Konvenčními rozpouštědly pro rozpouštění nikotinu byly propylenglykol a glycerol, které jsou nejlépe prostudované.
Původně se mělo za to, že jsou neškodná, ale výzkumníci v článku The Dangers of Vaping poukazují na výsledky studií, podle kterých propylenglykol při odpařování způsobuje značné podráždění dýchacích cest, a dokonce zvyšuje výskyt astmatu.
Škodlivé jsou i příchutě
Studie publikovaná v časopise American Journal of Physiology ukazuje, že příchutě v e-cigaretách poškozují plíce tím, že způsobují záněty.
Výzkumníci provedli svůj experiment tak, že různé skupiny myší vystavili čtyřikrát denně cigaretovému kouři, různým výparům z e-cigaret nebo čistému vzduchu, přičemž každé sezení bylo odděleno 30minutovými intervaly bez kouře.
Pokusy provedené na myších ukázaly, že i v krátkodobém horizontu byl zánět, který způsobovaly, podobný nebo horší než u klasických cigaret.
E-cigarety a odvykání kouření
K úspěchu používání e-cigaret jako nástroje pro odvykání kouření vedlo podle práce Maria-Jesus Sanz a kol. několik faktorů. Za prvé některé příchutě e-cigaret pozitivně ovlivňují výsledky odvykání kouření u kuřáků.
Za druhé panuje obecné přesvědčení o jejich nižší škodlivosti pro zdraví spotřebitelů ve srovnání s klasickým spalitelným tabákem.
Zároveň ovšem poukázali na to, že e-cigarety zlepšují míru odvykání kouření pouze u vysoce závislých kuřáků, což naznačuje, že v tomto procesu hraje důležitou roli individuální stupeň závislosti na nikotinu.
Navíc vzhledem k tomu, že mnoho e-tekutin obsahuje nikotin, který je dobře známý svými silnými návykovými vlastnostmi, mohou uživatelé e-cigaret snadno přejít zpět na kouření klasických cigaret.
Zdroj: Hopkins Medicine, New York Post, Andreas Papapetropoulos, Comparison of the effects of e-cigarette vapor with cigarette smoke on lung function and inflammation in mice, 2018, Gary A. Salzman, The Dangers of Vaping, 2020, Maria-Jesus Sanz, An updated overview of e-cigarette impact on human health, 2022
Autor: Dominika Jandorová