Je lepší balená, nebo kohoutková voda? Každá má svá rizika

Zdroj: Shutterstock

Oproti jiným částem světa máme tu výhodu, že pro vodu nemusíme chodit kilometry daleko. Vyvstávají před námi však jiné otázky. Například jestli je k pití vhodnější voda kohoutková nebo balená.

Různé zdroje pitné vody

Říkáte si, proč utrácet za balenou vodu, když stačí otočit kohoutkem? Nebo se naopak domníváte, že balená voda je zdravější než kohoutková?

Pravdou je, že na kohoutkovou vodu, jelikož není brána jako potravina, se nevztahují přísné požadavky legislativy na potraviny. Naproti tomu pramenité, minerální a kojenecké vody musí splňovat přísnější kritéria. Kromě těchto tří se ale mezi balené vody počítá také balená pitná voda, na kterou se zaměříme.

Co vše obsahuje kohoutková voda?

Začneme však vodou z kohoutku. Společně s vodou do sebe dostáváme vše, co tekutina cestou pohltí. Najdeme tam tedy například antibiotika používaná v chovu hospodářských zvířat, která se do vodního koloběhu dostávají z půdy. V povrchových i spodních vodách se také vyskytují pesticidy využívané k hubení škůdců.

Kohoutková voda obsahuje také zbytkové množství léků a estrogeny z hormonální antikoncepce. Tyto látky se vyskytují v moči uživatelů a čističky je nejsou schopny odstranit. „Falešné hormony“ mimo jiné ovlivňují činnost štítné žlázy a ledvin a mohou způsobit mužskou neplodnost.

Samozřejmě nelze vyloučit přítomnost nebezpečných mikroorganismů. Ačkoliv nezávadnost pitné vody kontroluje Státní zdravotní ústav, k její kontaminaci může dojít například z vodovodního potrubí.

Jak si stojí voda balená?

Po předchozím přehledu vám může kohoutková voda připadat jako časovaná chemická bomba. Pokud se však rozhodnete pít balenou vodu, moc si nepomůžete. 

Balená pitná voda totiž kohoutkovou vodu v obsahu chemických látek předčí. Jak píše web Moje zdraví, v balené vodě byl nalezen nadlimitní obsah fluoridů, dusitanů, barya či sodíku.

Dalším problémem balené vody je dlouhá doba skladování mezi stočením a spotřebou, což shrnuje pro Radiožurnál švýcarský vědec Matthias Mend: „Voda v lahvi je stále jen stojatá voda. Možná ji naplnili před měsícem, možná před rokem. Než se dostala do obchodu, byla v teple, v zimě, pak zase v teple, v zimě… několikrát dokola. Možná byla dokonce někde na slunci.“ A pokud voda neteče, její kvalita klesá.

Velkým negativem balených vod je plast. A to jak z ekologického hlediska (odpad v podobě PET lahví), tak z hlediska lidského zdraví. Podle studie Josepha Neratka a kol. 93 % procent balené vody obsahuje mikroplasty, jejichž dopad na lidský organismus ještě není dopodrobna prozkoumán. Mikroplasty obsahuje též voda z kohoutku, ale v menším množství.

Pít vodu balenou, nebo kohoutkovou?

Ani voda balená ani kohoutková není nezávadná. Ale po shrnutí všech rizik, ekologického a ekonomického hlediska je voda z kohoutku pravděpodobně lepší volbou.  

Zdroj: Moje zdraví, Radiožurnál, My Tapp, Pijte zdravou vodu, iReceptář , Joseph Neratko, Synthetic Polymer Contamination in Bottled Water, 2018

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz