Jakon se k nám dostal v roce 1993. Přesto je dodnes poměrně neznámou zeleninou, kterou pěstuje málokdo. A ani v obchodech na ni běžně nenarazíte. Konzumují se jeho hlízy, které jsou chuťově vynikající a plné pro tělo prospěšných látek.
Jakon obsahuje velké množství vitamínů C a B. Nejvíce oceňovaný je ale pro svou sladkou chuť a také pro obsah polysacharidu inulinu, který působí preventivně proti cukrovce a obezitě, vysvětluje WebMD.
Léčí celou řadu nemocí
Kořen jakonu používali v dávných dobách už indiáni. Ti s ním léčili nejrůznější záněty a střevní problémy. Studie potvrzují, že zelenina potlačuje hnilobné procesy, snižuje cholesterol, působí proti zácpě a zvyšuje imunitu.
Dále se dají využít i listy, které mají především protizánětlivé účinky, spíše než vnitřně se ale používají tak, že se přikládají na rány zvnějšku, doplňuje Rowdy.
Využití a pěstování jakonu
Jakon se dá konzumovat syrový, můžete ho ale také tepelně upravovat, zapékat, smažit, nakládat, přidávat do salátů i kompotů. Ačkoli jde o zeleninu, skvěle díky sladké chuti doplní i ovocné pokrmy.
Jako první u nás aktivně začal jakon pěstovat pan Ing. Frček v rámci Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě, píše Úroda. Nejjednodušší je pěstovat rostlinu ze semenáčků, a to zhruba v půlce května.
Rostlina potřebuje velké množství vláhy a slunce. Sklizeň potom probíhá v říjnu. Hlízy je následně nutné vhodně uskladnit, mají totiž velký obsah vody a dochází u nich k poměrně rychlému seschnutí, varuje Agromanual.
Zdroj: Digi Comply, Rowdy, NIH, WebMD, CNN Prima NEWS, Úroda, Agromanual
Autor: Šárka Cvrkalová