Nejkrásnější období v životě ženy je spojeno s celou řadou doporučení, co je v těhotenství vhodné jíst a co naopak ne. Jde především o potraviny, které by mohly způsobit vážné problémy nejen ženě, ale i nenarozenému dítěti.
Pravda a mýty kolem konzumace sýrů
V případě konzumace sýrů existuje celá řada informací, které mohou být matoucí. Ve skutečnosti většina sýrů ke konzumaci pro těhotné ženy vhodná je.
Jedním z mála problémů, které jsou spojené s konzumací mléčných produktů, je možnost infekce zvané listerióza, kterou způsobuje bakterie Listeria. Ta se může vyskytnout v mléce a pokud se sýry vyrábí z nepasterizovaného mléka (bez tepelné úpravy za určité teploty), může se tato bakterie vyskytnout i v sýru.
Prevence se vyplatí
Pro těhotné ženy tedy platí pravidlo vyhýbat se sýrům vyrobeným z nepasterizovaného mléka. Dobrou zprávou je, že většina sýrů, ať už měkkých nebo tvrdých, se vyrábí z pasterizovaného mléka. Označení o pasterizaci je uvedeno na obalu. V případě nákupu sýra na váhu tuto informaci má prodejce.
Těhotným ženám se doporučuje nákup balených sýrů, aby se vyloučilo riziko, že sýry z pasterizovaného mléka nebudou v obchodě během procesu krájení infikované případnou bakterií, která je na jiném druhu sýra z nepasterizovaného mléka.
Sýry, které se běžně vyrábí z pasterizovaného mléka
Mezi oblíbené a bezpečné sýry patří třeba čedar, mozzarella, provolone, gouda, parmazán, ricotta a tavené sýry (ty se ovšem konzumují v menším množství kvůli zvýšenému obsahu solí).
Jaké sýry jsou z nepasterizovaného mléka a kde se prodávají
Sýry, které jsou z nepasterizovaného mléka, jsou většinou vyráběny podle starých receptur. Jde většinou o měkké sýry, bakteriálně zrající sýry a různé sýry s plísní. Většinou se prodávají v lahůdkářství anebo v obchodech jako speciální produkty.
Na nepasterizované výrobky lze narazit i na oblíbených farmářských trzích, kde představují své produkty tradiční výrobci. Stejně tak se tyto produkty vyskytují na různých potravinářských výstavách a veletrzích, kde je často stánkový prodej regionálních specialit.
Nejčastěji se na pultech objevují sýry z nepasterizovaného mléka typu brie, camembert a feta.
Pokud jde o nákupy sýrů v zahraničí, například v USA, některé nepasterizované produkty mají zakázaný prodej za hranicemi státu, kde jsou vyrobené. Výjimku mají jen dlouho zrající sýry.
Rizika konzumace nebezpečných sýrů během těhotenství
Kromě bakterie Listerie mohou sýry obsahovat ještě Escherichia coli. Obě tyto bakterie mohou zapříčinit otravu jídlem.
Pro zdravého člověka nepředstavují vzniklé infekce způsobené těmito bakteriemi vážnější riziko. To ale neplatí pro těhotné ženy. Ve výjimečných případech u nich může být infekce doprovázena komplikacemi a není vyloučeno, že mohou ohrozit život matky a dítěte.
Nejhorší variantou je vznik infekce krve nebo dokonce meningitida. Zrádné na těchto infekčních nemocech je skutečnost, že matka nemusí nutně příznaky nemoci pozorovat, ale může se infikovat nenarozené dítě. To může vyvolat komplikace jako předčasný porod nebo potrat, či dokonce úmrtí plodu.
Alarmující příznaky
Příznakem infekce může být průjem nebo žaludeční nevolnost. Závažné jsou příznaky podobné chřipce (horečka, bolesti svalů). Zrádné je, že se nemoc nemusí projevit hned, ale dá o sobě vědět 1-4 týdny po konzumaci závadného produktu.
Jasno může udělat vyšetření u lékaře, který odebere krev na rozbor.
Zdroj: healthline.com, acog.org
Autor: Lída Kropáčková