Pitný režim je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Jenže nezáleží pouze na tom, jak často pijete, ale také co pijete. Některé nápoje jsou totiž výrazně prospěšnější než jiné.
Voda základ života
Člověk pije odedávna čistou vodu, v čemž bychom měli pokračovat i my. V současné době jsou ovšem mnohé zdroje znečištěné a často dochází i k chemické úpravě. Problematická by neměla být balená neperlivá voda a pitná je samozřejmě i kohoutková voda. Navíc si můžete pořídit filtrační konvici, která z vody nejenže odstraní všechny příměsi a nečistoty, což ji dodává přírodní chuť, ale zároveň ji mnohdy obohacuje o různé minerální látky (především o hořčík).
Doporučujeme: do čisté vody můžete přidat plátek citrónu či limetky. Tyto citrusové plody dodají tekutině lepší chuť, hlavně do ní ale dostanete zdraví prospěšné látky. Navíc si je nutné uvědomit, že ač citrusy chutnají kysele, působí zásaditě, takže vyrovnávají pH organismu.
Další nápoje, které si můžete dopřát denně
Mnoho lidí si každý den dopřává čaj. Tento nápoj ovšem obsahuje tein (kofein), takže byste jej neměli konzumovat příliš často. Na druhou stranu existují varianty čaje, které vám můžeme doporučit. Na mysli máme především zelený čaj matcha, jenž neprošel výraznou průmyslovou úpravou a má vyšší nutriční hodnotu než jiné druhy. Kromě toho se obsažený tein uvolňuje pomalu a plynule, takže energii dodává tělu postupně. Nezpůsobuje tedy tzv. biologický dluh (viz níže).
Pít můžete také 100% ovocné a zeleninové šťávy, které obsahují mnoho účinných látek. Navíc si je lze jednoduše připravit doma z čerstvých surovin. Denně je možné pít také smoothie, což je mixovaný nápoj obsahující hlavně ovoce či zeleninu, ale přidat do něj můžete rovněž ořechy, semínka a další zdravé ingredience. Sportovcům bychom potom doporučili kokosovou vodu, jež obsahuje plno elektrolytů a udržuje tělo hydratované. Jde tedy o perfektní sportovní nápoj.
Jaké nápoje vám mohou při časté konzumaci uškodit?
Tak třeba sycené (perlivé) vody, neboť škodí chrupu, některé obsahují spoustu soli a navíc mají negativní vliv na trávení, když mohou např. způsobovat pálení žáhy. Tyto vody tedy nepijte denně a ideálně si dejte spíše jemně perlivé varianty. Pouze jednou za čas byste měli konzumovat také slazené nápoje, ať už se jedná o ochucené vody či limonády. Rafinované cukry, které jsou v nich obsaženy, nejsou příliš zdravé a navíc se jedná o nadbytečné kalorie.
Rafinovaný cukr navíc působí jako stimulant, což má společné s kofeinem. Mnoho lidí sice denně pije kávu kvůli energii, ta ale způsobuje tzv. biologický dluh. Ačkoli vás tedy zhruba na půl hodiny nakopne, poté budete ještě unavenější. Stejně působí i energetické nápoje, které byste proto měli pít také spíše výjimečně. Potřebujete-li okamžitý zdroj energie, mnohem vhodnější alternativu představuje yerba maté, tedy nápoj podobný čaji, jenž patří mezi nejzdravější formy stimulace. Denně byste každopádně neměli konzumovat ani alkoholické nápoje, a to z mnoha důvodů.
Tip na závěr: budete-li denně jíst čerstvé ovoce, nebudete muset tolik pít. Tyto plody totiž v mnoha případech obsahují velké množství tekutin. Naopak byste měli omezit potraviny s vysokým obsahem sodíku (sůl), protože ty, jak známo, dehydrují, takže budete mít častěji žízeň.