Každý z nás už to jistě zažil. Kručení ve střevech, nepříjemné napětí, které může přejít až v bolest, nafouknuté břicho a samozřejmě také odchod plynů. Asi víte, o čem je řeč. Nadýmání nebo také plynatost už nás minimálně jednou potrápila úplně všechny.
Děje se to dnes a denně, jen se o tom nemluví. Ještě aby ano, vždyť každý z nás by se cítil trapně, pokud by se mu to stalo před někým jiným. Existuje nějaká přírodní pomoc proti nadýmání?
Proč dochází k nadýmání?
Příčin, které mohou vyvolat plynatost a s ní spojené příznaky, je hned několik. Mohou za tím stát zažívací problémy od potravinové alergie přes zácpu až po intolerance některých potravin.
Za nadýmáním může být i časté pití perlivých nápojů, nadměrné množství soli nebo také cukru, viníkem může být i nedostatek vlákniny ve stravě.
Opomenout nesmíme ani hormonální změny. „Mnoho lidí pociťuje nadýmání před menstruací a během ní v důsledku hormonálních změn a zadržování vody,“ vysvětluje deník medicalnewstoday.com.
Jak se zbavit nadýmání přírodní cestou?
Určitě jste zaznamenali, že proti plynatosti existují různé prášky nebo doplňky stravy, které se dají pořídit v lékárně. Co když se ale nechcete spoléhat na pilulky plné chemie a chcete s tímto problémem zatočit přírodně? Pak vám prozradíme, co vám může pomoci.
Jděte se projít
Proti nadýmání lze bojovat pravidelným pohybem. Nikdo vás nenutí cvičit nebo si hned kupovat permanentku do fitka. Bohatě totiž postačí, když se půjdete třeba projít lehce svižnějším tempem. Rozpohybujete tak střeva, což nejen předejde zácpě, ale také poskytne rychlou plevu od tlaku způsobeného nadmírou plynu.
Vsaďte na bylinky
S nadýmáním mohou pomoci i některé bylinky. Sázely na ně už naše babičky, které dobře věděly, co dělají, a na každý problém měly nějaké šikovné řešení.
Na webu brighamandwomens.org se dočtete, že proti plynatosti pomáhá například fenykl, kmín, anýz, heřmánek, kurkuma nebo koriandr.
Masírujte si břicho
Pokud máte děti, pak si jistě vybavíte, že když děti trápí bolesti bříška způsobené nadýmáním, doporučuje se jim bříško masírovat. A víte co? Funguje to i u dospělého člověka. Masáž břicha pomůže rozpohybovat střeva, což je v případě nadýmání žádoucí. Pomoci si můžete nahřátím břicha nahřívacím polštářkem.
Zdroj: medicalnewstoday.com, brighamandwomens.org
Autor: Karolína Nezbedová