To, na co dneska máme hromadu návodů a rad, zvládali lidé dříve sami. Výsledek sice nebyl vždycky úplně uspokojivý, komu by taky chutnala pomazánka s ubrouskem, ale mělo to svoje kouzlo. Třeba takové mléko v sáčku…
Dalo by se říct, že každá doba má své hrdiny a také svačiny. Jednoduché pokrmy určené školákům nesou odraz dobové kultury a životního stylu. Třeba se socialismem je neodmyslitelně spjatý rybí tuk a mléko v sáčku.
Igelitové vemeno
Projekt „Mléko do škol“ měl za cíl zajistit zdravou výživu dětí a zvýšit spotřebu mléčných výrobků, připomíná web Pro ženy. Bohužel to tento projekt nedělal moc šikovně. Děti dostávaly mléko balené v čtvrtlitrových plastových průhledných sáčcích, kterým se přezdívalo „igelitové vemeno“.
Po rozdání mléka chodily paní učitelky po třídě a odstřihávaly sáčkům růžky. V ideálním případě pak děti pily nápoj brčky. Většinou však sáčky s mlékem sloužily jako konvičky, stříkačky a další vynálezy, ze kterých učitelky nebyly zrovna nadšené. A po vypití mléka se sáček proměnil v dělobuch.
Někdy se nerozdávalo mléko v sáčku, ale ve skleněné lahvi, kde se pod víčkem tvořila chutná smetanová zátka. Mléko bylo většinou obyčejné, občas se však děti dočkaly i jahodové nebo banánové příchuti.
Chleba, pomazánka a ubrousek
Pokud potřebovaly maminky nachystat svačinu rychle nebo se jim nechtělo dumat nad kreativnějším pokrmem, namazaly dva krajíce chleba, většinou taveňákem nebo pomazánkou, a zabalily je do papírového ubrousku.
Děti pak kromě chleba žvýkaly i ubrousek, který se na svačinu samozřejmě nalepil. I chlebová svačinka se však dala dělat na „vyšší úrovni“, stačilo na krajíce namazat paprikovou pomazánku nebo šunkovou pěnu. A kdo měl velké štěstí, dostal ubrousek látkový.
Rybí tuk
Rybí tuk, postrach mnoha dětí, byl nedílnou součástí socialistického školství. Přestože jeho podávání mělo bohulibý záměr posílit dětskou imunitu, ve výsledku posílilo akorát tak nechuť k rybám.
Žízeň musí počkat
Těžko si dnes dokážeme představit, že by někdo zakázal dětem pít ve škole. Nebo je dokonce nutil nápoj vylít. Podle článku na webu TopRecepty se však právě to dříve dělo. Tehdejší školství nedbalo ani tak na dodržování pitného režimu, jako spíš na řád a pravidla.
Ten, kdo se odvážil pití přece jen přinést, jej často musel potupně vylévat. Musíme si však uvědomit, že plastové láhve tehdy prakticky neexistovaly a ty skleněné se zvláště v dětských rukou mohly snadno rozbít. Bezpečnost zkrátka předčila potřebu hydratace.
Sladká odměna
Sladké svačiny byly výjimečným zážitkem, díky kterému jste se na chvíli proměnili v třídní hvězdu. Rohlíky s mákem, koblihy plněné džemem, termix, nebo populární Jovo koktejly posloužily nejen k utišení hladu, ale také jako platidlo, za které byly některé děti schopny udělat téměř cokoliv, třeba vám darovat pár svých céček.
Zdroj: TopRecepty, Pro ženy, Maminka
Autor: Dominika Jandorová