Grilování je oblíbené hlavně v letních měsících, nicméně na šťavnatý steak či dokřupava opečenou zeleninu máme chuť po celý rok. Proto existují domácí kontaktní grily, s nimiž nemusíme hledět na to, jaké je venku aktuálně počasí. Můžeme je používat kdykoliv chceme. Jak si ale zvolit ideální model?
Příkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů u kontaktního grilu je příkon. V tomto případě platí přímá úměra. Čím vyšší příkon, tím je grilování snadnější a efektivnější, nicméně také energeticky náročnější.
Hodně zde záleží na tom, jaká jídla si chceme na grilu připravovat. Pokud nám má přístroj sloužit pouze k opékání pečiva či menších porcí masa, klidně můžeme zvolit model s nižším příkonem.
Kdo chce ovšem dostat z multifunkčního grilu maximum a alespoň jednou za čas si dopřát pořádnou ugrilovanou flákotu, měl by sáhnout po typech s příkonem 2000 W a více.
Materiál
Důležité jsou i materiály, ze kterých je gril vyroben. Levnější variace jsou tvořeny z části z levného kovu, z části z plastu. Proto nejsou tyto typy příliš odolné.
Rozhodně je lepší investovat raději do grilů z nerezové oceli, která vydrží jak dlouhotrvající žár, tak i případné mechanické poškození.
Materiál je podstatný i u grilovacích ploch. Mezi uživateli jsou velmi oblíbené hlavně nepřilnavé suroviny typu teflon či keramika. Dobrou volbou je i litina. Ta je ovšem složitější na údržbu.
Grilovací plochy se rovněž vyrábí i z nerezové oceli. Ta se snadno čistí a je i velmi odolná proti poškrábání. Na druhou stranu suroviny mají tendenci se k oceli připékat.
Funkce
Grilování může začátečníkům připadat složité. Nic na tom ovšem není, zvláště pak se správným pomocníkem. Stačí si pořídit model s automatickými funkcemi pro grilování. Jídlo se tím pádem připravuje takřka samo.
Mezi grily, které takovou schopnost mají, se řadí například i Braun MultiGrill 9, jenž se navíc může chlubit například i funkcí Sear určenou pro tvorbu dokonalé povrchové krusty.