Především v případě, že máte zahrádku a pěstujete si vlastní ovoce a zeleninu, se zavařováním se pravděpodobně v životě setkáte. Může se ale stát i to, že vám někdo zásobu potravin přiveze a vám nezbyde, než se s ní vypořádat. V každém případě je dobré správné zásady zavařování znát.
Na zavařování potravin není nic náročného, je ale důležité dodržovat určitá pravidla, díky kterým jídlo skvěle chutná a navíc dlouho vydrží. Pokud ještě žádné zkušenosti s procesem nemáte, následující návod by vám měl se vším pomoci.
Příprava k zavařování
Ať už se chystáte zavařovat ovoce jako marmeládu, jako kompot, nebo chcete nakládat a zavařovat zeleninu, jako první je třeba připravit si čisté sklenice a víčka. Tento krok nikdy nepodceňte, varuje iDNES.
Sklenice vždy vymyjte horkou vodou, pro jistotu je dobré nechat je také projít v troubě teplotou 100 °C, abyste zničili veškeré přítomné bakterie a nádoby byly zcela čisté.
K samotné sterilaci budete potřebovat buď speciální zavařovací hrnec, nebo můžete sklenice vložit do hlubšího pekáče s vodou a zavařovat potraviny v troubě.
Jak na samotné zavařování?
Na přípravu kompotu budete potřebovat pouze ovoce, vodu a cukr, popřípadě nějaký sirup, který pozmění chuť nálevu. Na tvorbu marmelády si pořiďte ideálně želírovací cukr, radí Miluji Zavařování.
Ovoce na přípravu musí být v obou případech bez jakýchkoli závad a čerstvě omyté. I malá prasklinka na povrchu může znamenat, že se do sklenice při zavařování dostanou nechtěné látky, a kompot se pak velmi rychle zkazí.
To samé platí i při zavařování zeleniny. Pokud budete výše zmíněné kroky dodržovat, po zavaření vám ale vydrží potraviny ve spíži i několik měsíců, v lednici pak ještě o něco déle.
Zdroj: Apetit, iDNES, Dům a Zahrada, Miluji Zavařování
Autor: Šárka Cvrkalová