Právě teď je sezóna jablek, kdy mnoho zahrádkářů s úsměvem na rtech obchází své jablky obsypané jabloně a přemýšlí, jak s nimi letos naloží. Možná se i u vás na zahradě zadařilo a jablek máte požehnaně.
Víte ale, jak je správně skladovat, aby vám vydržela co možná nejdéle? I když se na tom na první pohled nemusí zdát nic složitého, mnozí bohužel skladují jablka nevhodným způsobem a následně se diví, že jim úroda plesniví. Jak tedy správně skladovat jablka, aby dlouho vydržela?
Máte sklep? Hurá!
Nejlépe se bude skladovaným jablkům dařit ve sklepě, kde je chladno. Ideální teplota pro skladování jablek se pohybuje okolo 4 až 5 °C a je důležité, aby byl sklep dobře větraný.
Pokud by vás vyděsila představa, že takovéto teploty v září jen těžko dosáhnete, není třeba se strachovat – jablka dokážou přečkat i při teplotě do 12 °C, a nejde-li to jinak, tak i vyšší teplotu. V takovém případě je ale nutné počítat s tím, že nevydrží měsíce, ale spíše týdny.
Nečekejte, až jablka začnou padat k zemi
Se sklízením jablek není radno otálet příliš dlouho. Mnozí dokonce čekají, až jim jablka ze stromu začnou padat sama, ale to je chyba.
Spadaná jablka bohužel příliš dlouho uskladněná nevydrží, byť se na první pohled mohou jevit jako nepoškozená. Popadané plody je nutné sníst co nejdříve, rozhodně byste je neměli skladovat.
Nejlépe se jim bude dařit v přepravkách
Máte-li možnost uskladnit jablka do přepravek, určitě toho využijte. Přepravky by měly mít otvory jak na dně, tak po stranách, aby mohl mezi jablka proudit vzduch.
Jablka do přepravek ukládejte stopkou nahoru, ideálně pouze v jedné vrstvě, aby se jablka navzájem neotlačila – navíc tak budete mít lepší přehled o tom, jestli jsou uskladněná jablíčka v pořádku a nenapadla je třeba plíseň či hniloba.
Pokud máte na zahradě vícero odrůd, při skladování je nemíchejte. Druhy jablek náchylnější k otlačení můžete podložit slámou, případně destičkou z polystyrenu.
Zdroj: Ctidoma.cz, obalove-materialy.cz, okolobytu.cz
Autor: Natálie Kabourková