Ačkoli je jich u nás poskrovnu, rozhodně stojí za to. Možná si je spojujete zejména s trhy, kde se objevují ve stáncích a lákají k ochutnání. Už jste někdy ochutnali jedlé kaštany? Pokud ne, je to velká škoda! Kromě lahodné chuti vám toho totiž mohou nabídnout ještě mnohem více.
Jedlé kaštany se nejvíce pěstují v jižní Evropě a Přední Asii. I tady u nás v Česku se jim daří, a to především na teplých svazích, narazit na ně můžete také ve vinařských oblastech.
Pochoutka známá po celém světě
Málokdo by minimálně podle názvu neznal jedlé kaštany. I kdybyste je doposud nikdy neochutnali, určitě budete vědět, o čem je řeč. Plody kaštanovníku setého představují oblíbenou pochoutku známou po celém světě.
„Jedlé kaštany mají vyšší energetickou (kalorickou) hodnotu než brambory. V jižní Evropě kaštany lidé pojídají se zeleninou, s masem nebo s máslem a sýrem. Světové kuchyně znají např. kaštanovou kaši ke zvěřině, kaštanové pyré se šlehačkou, kaštanový pudink, kaštany v čokoládě, glazované kaštany.“
Jak mohou prospět zdraví?
Jedlé kaštany obsahují nemalé množství vitamínu C. Polovina šálku jedlých kaštanů dodá tělu 35 až 45 % doporučené denní dávky tohoto vitamínu, který si většina lidí neodmyslitelně spojuje s imunitou. Je ale nutno zmínit, že během procesu pečení se většina vitamínu vytrácí – zůstane jen cca 15 %.
Obsahují minerální látky
Kromě již zmíněného vitamínu C najdete v jedlých kaštanech také důležité minerální látky. Najdete v nich například pro tělo tolik potřebný hořčík nebo neméně důležitý draslík. Kromě toho jsou jedlé kaštany zdrojem i kyseliny gallové a kyseliny ellagové. Ta je navíc postupným zráním čím dál silnější.
Oproti vitamínu C mají antioxidanty a minerální látky tu výhodu, že si je kaštany uchovávají i po tepelné úpravě.
Pozitivně působí a peristaltiku střev
Aby toho nebylo málo, nelze jedlým kaštanům upřít ani obsah vlákniny. Ta je potřebná pro udržení zdravého mikrobiomu ve střevech. Díky tomu, že neobsahují lepek, jsou vhodné i do jídelníčku celiaků. Pravidelná konzumace jedlých kaštanů vyrovnává hladinu cukru v krvi.
Zdroj: wikipedia.org, healthline.com, webmd.com, zdravestravovani.eu
Autor: Karolína Nezbedová