Zadržování vody je stav, kdy se v těle hromadí nadměrné množství tekutin v tkáních. To způsobuje celou řadu problémů, které si mnoho lidí nejprve s touto komplikací nemusí spojit. Co se týče řešení, obvykle bývá nejdůležitější dodržovat zdravý životní styl.
Zadržování vody vzniká z několika důvodů. Může se jednat o malé množství pohybu, ale také o hormonální změny, nadbytečný příjem soli, dlouhé sezení či stání, těhotenství a také některé léky, píše Health Direct.
Příznaky zadržování vody
Že vaše tělo zadržuje vodu, poznáte hned podle několika příznaků. Tím prvním je náhlý nárůst hmotnosti. Dále se pak ale také může stát, že vám budou prstýnky a hodinky těsnější než obvykle, budete pociťovat ztuhlé klouby a mít pocit těžkých nohou, uvádí WebMD.
Zadržování vody v těle také způsobuje otoky končetin, především pak kotníků a chodidel. Kromě toho při stlačení vaší kůže zůstane na těle po krátkou dobu důlek. Tím si teorii o zadržování vody můžete vždy ověřit.
Jak s problémem bojovat
Následky zadržování vody jsou mnohdy velmi problematické. Může vás často bolet hlava, budete pociťovat únavu, těžce dýchat a potýkat se se zvýšeným krevním tlakem.
Co se týče řešení problému, nejdůležitější je úprava životního stylu, píše Medical News Today. Rozhodně je třeba omezit příjem soli. Zvyšte pravidelný pohyb a konzumujte stravu bohatou na draslík.
Je zajímavé, že je podstatné také hodně pít. Tělo totiž na malý příjem vody reaguje tak, že si tu, kterou dostane, ukládá do zásoby. Proti zadržování vody dále pomáhají některé bylinkové čaje a speciální masáže.
Pokud jsou otoky končetin nebo jiné komplikace výrazné a přetrvávají delší dobu, je důležité navštívit lékaře, protože mohou být příznakem závažnějších zdravotních problémů.
Zdroj: Medical News Today, Health Direct, Better Health, Healthline, WebMD
Autor: Šárka Cvrkalová