Bílkoviny jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku a hrají klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích. Pro vegetariány může být někdy výzvou zajistit dostatečný příjem bílkovin, ale se správným plánováním a znalostmi by to neměl být problém.
Většina lidí obvykle čerpá bílkoviny z masa. Jsou obsaženy ve vepřovém, drůbežím i hovězím, velké množství je jich ale také v rybách. Dále je najdete ve vejcích a mléčných výrobcích, píše Healthline.
Proč jsou bílkoviny důležité?
Bílkoviny jsou základními stavebními kameny našeho těla. Pomáhají při růstu a opravě tkání, jsou důležité při tvorbě hormonů a enzymů, podporují imunitní systém. Jsou také podstatné pro udržování a nabývání svalové hmoty a transportují živiny v těle, popisuje BBC Good Food.
Nedostatek bílkovin může vést k únavě, svalové slabosti, zpomalenému hojení ran a sníženému imunitnímu systému. Proto je velmi podstatné, abychom každý den do těla dostali jejich dostatečné množství.
Bílkoviny ve vegetariánském jídelníčku
Běžně bílkoviny získáváme především z masa. Co se týče vegetariánů, stále mohou tyto látky čerpat z vajíček a mléčných výrobků. A to na rozdíl od veganů, kteří ani tyto živočišné potraviny nekonzumují.
Pouze vajíčka a jogurty ale nestačí, proto musí vegetariáni do jídelníčku zařadit i další potraviny, které jsou na bílkoviny bohaté. Patří k nim především luštěniny, sója a ořechy.
Čočka, fazole, hrách a cizrna jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, uvádí The Plant Based School. Vhodné jsou ale také tofu, tempeh a edamame, ty jsou vynikajícími zdroji bílkovin. Mandle, vlašské ořechy, chia semínka a lněná semínka jsou nejen bohaté na bílkoviny, ale také na zdravé tuky, doplňuje pak web Pure Wow.
Do jídelníčku mohou vegetariáni, ale také vegani zařadit i celozrnné obiloviny. Například quinoa, pohanka a amarant jsou kompletními zdroji bílkovin.
Zdroj: Medline Plus, Healthline, Pure Wow, The Plant Based School, BBC Good Food
Autor: Šárka Cvrkalová