Když se náhodou stane, že člověk ke klasickým hříbkům v košíku přimíchá hřib žlučník neboli takzvaný hořčák, na smaženici si pak nejspíš moc nepochutnáte. Přesto se ale tyto houby vyplatí sbírat. Jsou totiž v mnoha ohledech pro tělo zdravotně přínosné.
Spodek jeho klobouku je více žlutý než u klasických hříbků. Někdo ale rozdíl nevidí. U mladých kousků navíc nemusí být zbarvení dostatečně odlišitelné. Hořčáky se dají poznat také podle chuti.
Chutnají otřesně, ale…
Samozřejmě jak již název napovídá, hořčáky jsou houby velmi hořké. I malý kousek vám pokazí celou smaženici. Jenomže ačkoli na chuť jsou nepříjemné a lidé se jim snaží vyhýbat, ve skutečnosti se je vyplatí sbírat.
Podle studie z roku 2018 jsou tyto houby zdravé, a mají dokonce potenciál léčit rakovinu. Proto se mnohdy jejich výtažky využívají v lékařství.
Studie dále popisuje, že houby jsou sice nejedlé, nikoli však jedovaté. I při pozření jejich většího množství by tak člověku neměly hrozit žádné zdravotní problémy, dodává Healing Mushrooms.
Pomáhají se zlepšením zažívání
Na internetu se dá najít mnoho receptů z hřibu žlučníku. Vhodnou úpravou se dá zbavit hořkosti a stane se pak jídlem poživatelným, uvádí OnlyU.
Navíc je prokázáno, že má pozitivní vliv na trávení a dokáže napravit také zkažený žaludek. Server Jíme jinak doporučuje z hub dělat čaj, a to tak, že sušené hřiby rozdrtíte na prášek a ten zalijete horkou vodou.
Tyto houby se dále využívají také při průjmech, nadýmání a obecně při špatném trávení a zažívání. Pokud tak na ně v lese narazíte, můžete je buď nechat vesele růst, nebo si jich pár přinést domů a využít je moudře.
Zdroj: OnlyU, NIH, Houby rostou, Healing Mushrooms, Jíme jinak
Autor: Šárka Cvrkalová