Příprava hovězího Wellingtonu je náročnější, ale vyplatí se. Přestože se o tomto pokrmu mluví jako o náročnějším, je to především proto, že se má dělat z kvalitního hovězího masa, kterým je třeba svíčková. Jde tedy o poněkud dražší vaření, ale na druhou stranu, když se povede, úspěch je zaručen.
Je to oblíbený pokrm kulinářských soutěží, jako je MasterChef
I v letošní soutěži MasterChef se tento pokrm už několikrát objevil, a vlastně jeho příprava není zase tak složitá. Soutěžící si ho často vybírají dobrovolně, protože už vědí, že je to jídlo, které se velice dobře prezentuje a správně připravené potěší oko i žaludek.
Oblíbené jídlo známého kuchaře
Hovězí Wellington připravuje i známý britský kuchař Gordon Ramsay, a dělá ho tak dobře, že už je s tímto pokrmen úzce spjatý. O recept se rád podělil se všemi fanoušky a milovníky dobrého jídla. Existuje však celá řada variant, jak může ve výsledku chutnat, protože je několik možností, co k masu přidat.
Předpokladem k úspěchu je doba pečení
Nedílnou součástí pokrmu je listové těsto, které vytvoří masu dozlatova upečený a pěkně křupavý kabátek. Umění přípravy spočívá nejen ve správném ochucení, ale maso uvnitř musí být propečené tak, aby nebylo syrové, ale krásně šťavnaté. Zároveň nesmí být vysušené. V praxi to znamená trefit ten správný okamžik, protože na prvotřídní výsledek je jen jeden pokus. Jak se jednou celý kus masa schovaného v těstě rozřízne, už není moc šancí s výsledkem něco udělat.
Původ této gurmánské delikatesy
Pečení masa obaleného v těstě si oblíbili už staří Řekové, ale později se tento pokrm hodně zabydlel ve Francii jako „filet de boeuf en croûte“. Světovou proslulost mu však přinesla až anglická kuchyně a pokrm zvaný „Beef Wellington“. Jak uvádí toprecepty, Angličané si také vymysleli původ jídla, který má vazbu na historickou osobnost – britského vojevůdce Arthura Wellesleye, který vedl spojenecká vojska proti Napoleonovi. Pokrm měl snad tvarem připomínat vojenskou obuv.
Pečení s receptem Gordona Ramsayho
Na stránkách Gordona Ramsayho je recept, který nevypadá nijak složitě. Jen to chce dobré suroviny a štěstí začátečníka.
Na delikatesu budete potřebovat: 2krát 400 g hovězího filé (jak už je zmíněno, se svíčkovou nešlápnete vedle), olivový olej, 500 g očištěných lesních hub, snítku tymiánu, 500 g listového těsta, 8 plátků parmské šunky, 2 žloutky rozšlehané se lžící vody a špetkou soli, mořskou sůl a čerstvě mletý černý pepř.
Omáčka k masu je z červeného vína a je na ni potřeba: 2 lžíce olivového oleje, 200 g odřezků z hovězího masa (zkusit zamluvit u řezníka), 4 velké nakrájené šalotky, 12 kuliček pepře, 1 bobkový list, snítku tymiánu, červený vinný ocet, láhev dobrého červeného vína, 750 ml hovězího vývaru.
Jak na přípravu
Každý kus hovězího se pevně zabalí do trojité vrstvy potravinářské fólie, aby si udržel tvar. Poté se nechá přes noc vychladit v lednici. Druhý den se fólie odstraní a maso se zprudka opeče na pánvi na olivovém oleji asi 1 minutu. Nechá se vychladnout.
Houby se nadrobno nakrájí a orestují na rozpálené pánvi s trochou olivového oleje, lístky tymiánu a dochucovacím kořením. Houby se vaří asi 10 minut od okamžiku, kdy začnou pouštět šťávu. Šťáva by se měla odvařit a zůstane hustá „pasta“, která se vyjme z pánve a nechá vychladnout.
Z těsta se vyválí dva stejné obdélníky, které musí stačit na obalení masa. Těsto se nechá v chladnu.
Na pracovní desku se položí potravinářská fólie a doprostřed se umístí 4 plátky šunky tak, aby se mírně překrývaly. Na ně se rovnoměrně rozetře polovina podušených hub. Maso se okoření a položí na houby.
Pomocí potravinářské fólie se přetáhne parmská šunka přes hovězí maso, poté se vše sroluje a sváže potravinářskou fólií. Měl by vzniknout úhledný pevný válec. Postup se opakuje s druhým kusem těsta a masa. Vše se dá alespoň na půl hodiny vychladit.
Mezitím přišel čas na omáčku. Ve velké pánvi se rozehřeje olej a důkladně se opečou odřezky masa ze všech stran. Vmíchá se šalotka a pepř, bobkový list a tymián. Vše se restuje, dokud není šalotka zlatá. Všechno se zastříká octem, který se nechá odvařit.
Přidá se víno, které se hodně zredukuje. Poté se přidá vývar, zmírní se teplota a nechá se hodinu mírně vařit. Nakonec se vše přecedí přes sítko vyložené mušelínem. Měla by vzniknout omáčka požadované konzistence.
Maso v těstě se před pečením potře rozšlehaným vejcem, těsto se narýhuje a všechno se peče na 200 °C asi 20 minut. Před rozkrojením musí maso alespoň 10 minut odpočívat.
Omáčka se přihřeje, maso v těstě se podává nakrájené na plátky třeba s bramborem.
Zdroj: toprecepty.cz, gordonramsay.com
Autor: Lída Kropáčková