Čínská medicína zná mnoho léčivých prostředků. Jen málo z nich je ovšem považováno za tak všestrannou „léčivku“ jako housenice čínská. Tato houba prý dokonce dokáže prodloužit život.
Původ housenice čínské
Housenice čínská (Cordyceps sinensis) je asijská houba, která parazituje na larvách hmyzu, které zcela proroste (viz níže). Vyskytuje se přitom v západní Číně, Tibetu, Nepálu a Bhútánu, a to v nadmořských výškách nad 3 000 metrů. Pěstuje se ovšem také v Hong Kongu a Malajsii. Ačkoli ji už tisíce let používá tradiční čínská medicína, v posledních desetiletích o ni jeví stále větší zájem i zbytek světa.
Kde si housenici pořídit?
Mnoho Čechů o této houbě zřejmě doposud nikdy neslyšelo. Přesto si ji lze pořídit v tuzemských obchodech. Na druhou stranu neseženete čerstvou housenici. Můžete si ji však pořídit ve formě kapslí, a to i v kombinaci s dalšími asijskými houbami (shiitake, reishi apod.). Navíc můžete sehnat i sušené jemně mleté mycelium (podhoubí) v prášku.
Housenice čínská v kuchyni
Čerstvá houba se v místě svého původu často připravuje s kachnou, kuřecím, vepřovým, hovězím anebo skopovým masem. Jenže toto uplatnění nachází téměř výhradně v místech, kde roste, protože se nejedná o právě nejlevnější kuchyňskou ingredienci. V ČR si každopádně můžete přidat obsah kapslí i prášek do smoothie, které si je možné připravit na sto a jeden způsob.
Chcete si prodloužit život?
Tradiční čínská medicína označuje housenici za všelék. Dokonce se o ní říká, že dokáže prodloužit život, neboť zpomaluje stárnutí. Podle moderní medicíny tato houba posiluje organismus a podporuje jeho obranyschopnost. Hovoří se o ní také v souvislosti s afrodiziakálními účinky a dokonce prý úspěšně působí proti rakovině, což by z ní dělalo jednu z potravin pro 21. století.
Zajímavosti o housenici čínské
- V Tibetu se houba nazývá jarca günbu, což bývá překládáno jako „letní tráva, zimní červ“. Existuje dokonce dokumentární film o housenici s tímto názvem.
- V 90. letech 20. století sbíraly v rámci běžeckých disciplín velké úspěchy čínské běžkyně. Vítězství i rekordy byly přitom přisuzovány právě konzumaci této houby.
- Housenice si ke svému růstu vybírá především housenky můry Hepialus armoricanus. Spory se dostanou do jejího těla a postupně nahrazuje původní tkán. Housenka přezimuje pod zemí, kde uhyne a na jaře z ní vyroste plodnice.
- Vzhledem k tomu, že housenice čínská roste v poměrně obtížně přístupných oblastech, je její sběr náročný a cena dosti vysoká.
- V dřívějších dobách byla tato houba v Číně výsadou prakticky jen císaře a jeho domácnosti. Pro většinu smrtelníků byla totiž nedostupná.