Na Štědrý den by se podle tradice nemělo jíst vůbec, aby člověk viděl zlaté prasátko. V mnoha rodinách se ale říká, že stačí pouze absence masa v jídelníčku. Většina lidí si přes den šetří místo na velkou večeři, přesto si ale něco malého k obědu dají. A ideálním vánočním jídlem je v tomto ohledu houbový kuba.
Podle webu 100+1 sahá historie jídla až do pohanských dob. Lidé se tehdy snažili dělat jídlo zkrátka z toho, co bylo. V zimním období nebývalo příliš masa, zato houby měl doma nasušené každý.
Sytý vánoční oběd
Houbový kuba je jídlo, které vás kolem poledne dostatečně zasytí, abyste vydrželi až do večera nejíst. Zároveň se ale pokrmu nijak nepřejíte a večer budete mít v žaludku dostatek místa na kapra a salát.
Další výhodou je to, že je příprava jídla velmi snadná, uvádí Apetit. Na Štědrý den už tak mají hospodyňky plno práce s běháním po domácnosti a přípravami svátečního večera. Kubu ale zvládnete během chvilky.
Připravte si ho letos i vy
Ačkoli je kuba jídlo, které se dělalo ve velkém především dříve, i dnes ho mnoho lidí na Vánoce konzumuje. Moje rodina ho dělá každoročně a znám mnoho lidí, kteří to mají stejně.
Chcete si letos udělat pokrm i vy? Budete potřebovat 200 gramů velkých ječných krup, 200 mililitrů vývaru, 75 gramů sušených hub, cibuli, 2 stroužky česneku, lžíci sádla, lžíci másla, majoránku, sůl a pepř.
Kroupy propláchněte a uvařte je v osolené vodě. Sušené houby mezitím nechte nabobtnat v horké vodě. Potom je vymačkejte a pokrájejte nadrobno. Na kostičky pokrájenou cibuli osmažte na sádle.
Přidejte houby a prolisovaný česnek, vše zarestujte a zalijte vývarem. Nasypte do směsi kroupy a nechte je 15 minut dusit. Na závěr přidejte koření, jídlo zjemněte máslem a vše přendejte do zapékací misky.
Kuba se potom peče v troubě na 220 °C asi 15 minut. Uvnitř zůstane pokrm krémový, na povrchu se udělá krásná krusta. Pokrm se podává buď s chlebem, nebo samotný.
Autor: Šárka Cvrkalová