Houbaření si většina lidí spojí spíše s podzimem. I na jaře ale v lese můžete potkat houby, které se dají v kuchyni využít. Například smrž začíná růst už v březnu a najít ho můžete i během dubna a května, píše Apetit.
Smrž je velmi žádaná houba, která se dá usušit a následně využívat v mnoha receptech. Podle houbaře Jiřího Dubce z Benešova jsou mnozí lidé schopni udělat vše pro to, aby našli místo, kde smrž roste. Jemu osobně letos nabízeli celou řadu úplatků.
„Všichni, co mi dnes a denně píšete a voláte ohledně smržovitých druhů hub, tak to, prosím, nedělejte! Každý houbař by měl ctít kodex houbaření a ochranu svých stanovišť. Vyzradit si místo na tyto druhy je čistá blbost,“ cituje jeho slova Blesk.
Kde na houbu narazit?
Houbaři svá tajná místa běžně neprozrazují. My pro vás máme alespoň nějaké ty základní informace, které by vám mohly pomoci houby v přírodě najít.
Smrž roste obvykle v křovinách, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích. Výtrusy houby se šíří větrem, takže pokud nějakou tu plodnici najdete, jděte poté směrem, kterým fouká, radí iDNES.
Využití smrže
Jako většina hub i smrž se dá zpracovat okamžitě. Pokrájejte ho na drobné kousky, osmahněte na oleji a poduste společně s vajíčkem. Přidat ho můžete i do houbové polévky.
Důležité je houbu řádně očistit, tvar jejího klobouku je velmi specifický a v prohlubních a důlcích se často nachází hmyz. Pokud ji nezpracujete ihned, můžete ji usušit a využívat později. Získá tím ve skutečnosti ještě výraznější chuť i vůni, doplňuje Apetit.
Zdroj: Apetit, Lidovky, iDNES, Blesk
Autor: Šárka Cvrkalová